Konferencja i debata o ekologii w nowo otwartej Ekopracowni w ZS 4 w Olkuszu

Wczoraj w Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu odbyła się niezwykła seria wydarzeń związanych z ekologią, zainaugurowana otwarciem nowoczesnej Ekopracowni. „Budowlanka” po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem, które wykracza poza zwykłą edukację prowadzoną w szkole. Dyrektor Mardia Zoń, wraz z gronem pedagogicznym, podejmuje działania, które pokazują, że szkoła może być czymś znacznie więcej niż tylko miejscem zdobywania wiedzy. Przypomnijmy, że to tu powstanie pierwsza jadłodzielnia w Powiecie Olkuskim. Pedagodzy i uczniowie w tej szkole są wrażliwi tak na drugiego człowieka, jak i na świat, w którym przychodzi nam żyć.

Pierwszym ze wspomnianych ekologicznych wydarzeń było 𝐨𝐭𝐰𝐚𝐫𝐜𝐢𝐞 𝐄𝐤𝐨𝐩𝐫𝐚𝐜𝐨𝐰𝐧𝐢, tym samym „Budowlanka” wzbogaciła się o kolejną nowoczesną salę tematyczną w relatywnie krótkim czasie, po nie tak dawnym otwarciu Pracowni Wizażu.

Oficjalnego otwarcia nowej pracowni dokonali: Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Wicestarosta Olkuska Paulina Polak, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 Marida Zoń oraz zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Sikora. Dodajmy, że Ekopracownia została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na otwarciu Ekopracowni byli obecni także liczni przybyli goście. Ze Starostwa Powiatowego w Olkuszu, poza jego władzami, byli również: dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Szatan-Kenderow, dyrektor Polityki Społecznej i Promocji Magdalena Sołtysik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Jan Książek oraz Ekodoradca Łukasz Zarzycki. Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu reprezentowała dyrektor Agata Knapik wraz z przedstawicielkami tej instytucji: Eweliną Bączek oraz Jagodą Leką-Broniecką. Z Zakładu Gospodarki Komunalnej „Bolesław” w Bolesławiu przybyli: Prezes Zarządu Robert Nielaba i zastępca Kierownika Działu Przetwarzania Odpadów i Inwestycji Adam Muchajer.

Nowo powstała Ekopracownia wyposażona jest w interesujące sprzęty. W dniu otwarcia można było między innymi zobaczyć działanie mikroskopu sprzężonego z nowoczesnym sprzętem mulitimedialnym. Otwarcie tej pracowni było wydarzeniem idealnie wpisującym się w dążenie szkoły do jak najlepszej edukacji ekologicznej i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Dowodem na to jest prężnie działające tu Koło Młodych Ekologów. Przy czym edukacja ekologiczna w Zespole Szkół nr 4 nie kończy się tylko na teorii. Szkoła aktywnie angażuje się w praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska. Nowa Ekopracownia będzie centrum tych działań. Stanie się miejscem inspiracji i nauki kształtującej ekologiczne postawy.

Następnie, już w nowo otwartej Ekopracowni, odbyła się Konferencja Klimatyczna połączona z Debatą ekologiczna noszącą tytuł „Raport o stanie wody, gleby i powietrza w naszej okolicy”. W trakcie trwania Konferencji poruszano między innymi tematy związane z Odnawialnymi Źródłami Energii, a także zanieczyszczeniami powietrza, wody i gleby.

W ramach Debaty uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu wystąpili jako pierwsi. Wśród uczniów-prelegentów byli: Dominik Szymczyk, Klaudia Kulig, Natalia Michalik, Aleksandra Nowicka, Julia Herian, Michał Piwowarski, Alicja Sobecka, Natalia Sioła, Marcin Pędras. Na koniec głos zabrali eksperci dorośli: Agata Knapik - Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu, Adam Muchajer - zastępca Kierownika Działu Przetwarzania Odpadów i Inwestycji Zakładu Gospodarki Komunalnej „Bolesław”, Łukasza Zarzycki - Ekodoradca w Starostwie Powiatowym w Olkuszu oraz Jan Książek - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Dodajmy, że Konferencja Klimatyczna, która odbyła się w ramach projektu LIFE, połączona z Debatą ekologiczną, to wspólne przedsięwzięcie ZS nr 4 oraz Ekodoradcy ze Starostwa Powiatowego w Olkuszu Łukasza Zarzyckiego.


EkoMałopolska dla klimatu
Projekt LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany jest przy dofinansowaniu z programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 


Drukuj