next
pause
play
prev

Kultura

28.08.2014

Wystawa Justyny Błońskiej w BWA

„Jestem świętością i codziennością twoją”, „Na zielonej kanapie zmieniają się osoby”, „Za horyzontem” to tytuły tylko trzech z 54 intrygujących prac, znajdujących się obecnie na wystawie w olkuskiej GSW BWA. Ich autorką jest Justyna Błońska, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Obrazy artystki są interesującymi kompozycjami wprowadzającymi widza w niezwykły świat. Wśród nich znajdziemy pejzaże i przemyślane układy kształtów. Prace opatrzone zostały sugestywnymi nazwami. Dzięki nim na płótnach i kartonach można dojrzeć więcej. Błońska sprawnie posługuje się kolorem. Ciekawie komponuje malowane płaszczyzny. Stworzone przez nią konfiguracje z jednej strony dążą ku abstrakcji, z drugiej upodabniają się do świata rzeczywistego. Płótna przedstawiają otoczenie człowieka. Natomiast jego samego trudno tu odnaleźć. Namalowane światy nie są jednak wolne od jego działań. Zdaje się, że był w obrazowanych przestrzeniach na chwilę przed ich uwiecznieniem.

Prace malarki pozwalają na subiektywne wędrówki wyobraźni. Każdy zobaczy w nich coś innego, każdy ujrzy w nich elementy ze swojego bagażu doświadczeń. Nie ma tu ani przepychu, ani chaosu. Jest gra temperatur, treść, forma.

Autorka omawianych dzieł urodziła się 1980 r. Dyplom obroniła w 2005 r. w pracowni malarstwa J. Szmyd-Sikory. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Dotychczas miała kilka wystaw indywidualnych i brała udział w wielu zbiorowych. Jest uczestniczką międzynarodowych plenerów malarskich, w tym Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz.

Wernisaż opisywanej wystawy odbył się 22 sierpnia. Przybyli powitani zostali przez dyrektora galerii Stanisława Stacha, który nakreślił twórczą drogę artystki. Oglądający dzieła pogrążyli się w dyskusjach na temat tego, co w nich ujrzeli. Przy poczęstunku i w miłej atmosferze szybko mijał czas.

Ekspozycję można oglądać do ok. 13 września bieżącego roku.

Magdalena Bożek

powrót do listy