next
pause
play
prev

Kultura

11.04.2013

Nie bójmy się abstrakcji

Sztuka abstrakcyjna jest sztuką wymagającą. Tu nic nie jest proste, a nawet gdy jest, prostota może być myląca. Sztuka jest dialogiem między twórcami; jedne rzeczy wynikają z drugich, korespondują ze sobą, wzajemnie się uzupełniają. Może się też zdarzyć, że powstają niezależnie od siebie. Oglądając obrazy na ostatniej wystawie w olkuskim BWA natknąłem się na odbiorców sztuki, którym wystawiane prace bardzo się podobały i takich, którzy mówili, że jej nie pojmują. Magdalena Bożek, której prace bardzo się spodobały, dostrzegła w nich analogie ze sztuką japońskiej malarki Yayoi Kusama: „Kropki (czy raczej koła) Ćwiertniewicza są bardzo nieśmiałe. Jego wystawa kojarzy mi się z płótnami Romana Opałki. On zapisywał je ciągami liczb”. Z kolei inna osoba, starszy pan, wielbiciel sztuki abstrakcyjnej, częsty gość galerii, o wystawie Ćwiertniewicza powiedział: „czysta sztuka”. Bardzo ją komplementował. Z jego ust padło porównanie do prac Wasilija Kandynskiego. Malarstwo Wojciecha Ćwiertniewicza jest wymagającym malarstwem, ale można je też odbierać czysto emocjonalnie, wtedy daje poczucie uspokojenia. Niektórym z odbiorców zabrakło na tej wystawie kolorów. Fakt, obraz są monochromatyczne i bardzo do siebie podobne. Artysta sam zauważył, że miał pomysł, by zawiesić jeden bardzo kolorowy obraz, ale choć pokusa była mocna nie uczynił tego. Kolorowym akcentem stali się więc oglądający, którzy – jakby się zgadali, by tego dnia przyjść do BWA w różnokolorowych ubraniach. Warto dodać, że artysta uprawia też malarstwo figuratywne, naprzemiennie z abstrakcyjnymi „kulami”. Prace wystawiane w Olkuszu nie były dotąd prezentowane – był to debiut powstałej niedawno serii obrazów i – jak powiedział sam artysta – trudno mu było sobie wyobrazić lepsze miejsce dla ich ekspozycji od idealnie białych ścian olkuskiego BWA. Wystawa potrwa jeszcze ok. dwa tygodnie.

Nota o artyście: Wojciech Ćwiertniewicz urodził się w 1955 r. Malarstwo studiował w ASP w Krakowie (dyplom w 1981 r.). Jest autorem ok. 60 wystaw indywidualnych. Brał udział w grubo ponad 100 zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.
Opublikował 6 tomików dziennika: Dziennik malarza (Kraków 2002), Bez tytułu (Kraków 2004), Ulica Długa (Kraków 2005), Bez tytułu 2 (Kraków 2006), Rok 2006 (Kraków 2007), 2007 (Kraków 2008).


Prace w zbiorach między innymi: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ćwiertniewicz jest znaną osobowością wśród artystów średniego pokolenia. Jego obrazy były nominowane do nagrody „A&B” Obraz Roku.

Olgierd Dziechciarz
powrót do listy