next
pause
play
prev

Kultura

19.03.2014

Dziesięć lat z poezją

Od dziesięciu lat w olkuskim Zespole Szkół nr 4 odbywają się spotkania z poezją. W cyklu „Galeria Olkuskich Poetów” młodzież poznaje miejscowych twórców, słucha ich wierszy. 18 marca 2014 roku w olkuskiej Galerii BWA młodzi miłośnicy literatury z „Budowlanki” świętowali swój jubileusz. Został on także upamiętniony okolicznościowym wydawnictwem.

Zebraną w sali wystawowej BWA publiczność przywitali dyrektorka ZS-4 Marida Zoń oraz prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olkuszu Marek Krzykawski. Nastąpiło krótkie przypomnienie historii całego przedsięwzięcia. „Galeria Olkuskich Poetów” rozpoczęła działalność z inicjatywy nieodżałowanej Jolanty Skawińskiej. Kiedy zasłużonej animatorki i miłośniczki poezji zabrakło wśród nas, jej dzieło kontynuował olkuski poeta Marcin Tomsia. W spotkaniach wzięło udział kilkunastu twórców, wielu z nich było też wśród przybyłych gości.

On też przejął prowadzenie uroczystości. Mówiąc o poezji, nazwał ją podróżą, której cel bywa nieznany. Po tym wstępie rozpoczęła się właściwa podróż. Młodzi recytatorzy z ZS-4 przedstawili po jednym utworze każdego z poetów, którzy dotychczas wzięli udział w spotkaniach „Galerii”. Deklamacje były może chwilami odrobinę amatorskie, słychać w nich jednak było duże zrozumienie tekstów i zaangażowanie. Usłyszeliśmy także kilka piosenek w wykonaniu młodych wokalistek z „Budowlanki”. Na zakończenie części artystycznej wyświetlono multimedialną prezentację. Przy nastrojowych dźwiękach muzyki Pink Floyd obejrzeliśmy fotoreportaż z dotychczasowych spotkań, uzupełniony celnymi cytatami z twórczości kolejnych autorów. Jak przystało na urodzinową uroczystość, był też tort, wytwornie podany przez uczniów działającego w ZS-4 technikum hotelarstwa.

Jak wspomnieliśmy, jubileusz upamiętniła książka. Każdy z gości jubileuszowego spotkania otrzymał jej egzemplarz. Jest to niewielka antologia, w której każdy z poetów uczestniczących w „galeryjnych” spotkaniach został przedstawiony poprzez 1 do 3 wierszy i krótką notkę. Książka nosi tytuł „Jubileuszowe powroty”, a zamieszczeni w niej autorzy to: Zdzisława Barczyk, Krystyna Basara, Mirosława Czerniak, Janusz Czerniak, Olgerd Dziechciarz, Krystyna Dziurzyńska, Sławomir Elsner, Kazimiera Janczy, Łukasz Jarosz, Zofia Jurczyk, Marta Jurkowska, Grzegorz Ludwiczak, Jacek Majcherkiewicz, Mariusz Majta, Jarosław Nowosad, Anna Piątek, Marek Pieniążek, Ewa Pogan, Olimpia Rychlińska, Sebastian Sierka, Tamara Szumska, Marcin Tomsia, Irena Włodarczyk. Wstępem opatrzył książeczkę Marcin Tomsia, pisząc między innymi: „Pomysł, który zakiełkował w umyśle Jolanty Skawińskiej, szybko znalazł entuzjastów, o których, jak się okazało, było nietrudno. (…) Niepozorna Galeria, zataczając coraz szersze kręgi, zaczęła odgrywać fundamentalną rolę w złożony m organizmie szkoły, błyskawicznie stając się kulturalnym sercem ZS Nr 4. (…) Przez lata Galerię odwiedzali poeci najróżniejsi – ci, którzy mieli już ugruntowaną pozycję w literackim światku oraz debiutanci, po raz pierwszy dzielący się swoim dorobkiem z szerszą publicznością. (…) Jubileuszowa antologia jest literackim przekrojem dorobku nie tylko bohaterów i gości Galerii Olkuskich Poetów, ale także tych twórców, którzy na jakimś etapie w różnych formach związali się ze środowiskiem Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu”.

Antologia „Jubileuszowe powroty” ukazała się dzięki współpracy Zespołu Szkół nr 4 oraz olkuskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ma wartość nie tylko jako pamiątka czy podsumowanie pierwszego dziesięciolecia Galerii Olkuskich Poetów. Stanowi także panoramę olkuskiej poezji. „W pigułce” ukazuje, jak różnorodna jest twórczość olkuszan piszących wiersze. Podobnie, jak spotkania, których jest pokłosiem, pozwala odkryć wielość poetyk i wizji świata.

Galerii Olkuskich Poetów życzmy wielu kolejnych dekad poetyckiej podróży. To cenna inicjatywa, jak każde przedsięwzięcie służące upowszechnianiu kultury literackiej i promujące kontakt ze słowem pisanym.

powrót do listy