next
pause
play
prev

Aktualności

26.03.2014

Z inspiracji teorią kwantów

Niezwykłą ekspozycję można obecnie zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. W sobotę 22 marca 2014 otwarto tam wystawę obrazów Roberta Olszowskiego. Wedle słów artysty, jego awangardowe obrazy powstały z inspiracji m.in. artykułem o kwantach.

Robert Olszowski ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Jest laureatem licznych konkursów, swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą (Austria, Niemcy, USA). Jego obrazy, najczęściej malowane akrylem, są rodzajem osobliwych mozaik. Swoje kompozycje artysta układa z linearnych rysunków ludzkich twarzy, ujętych w sposób maksymalnie uproszczony, zbliżonych do piktogramu. Zawsze są to prace dwukolorowe – np. kreślone czarną linią na białym tle, białą na czarnym, nawet czerwoną na zielonym. Jedne są czytelnymi „układankami” takich schematycznych portretów, inne – plątaniną linii niekiedy tak gęstych, że tworzących swoiste plamy. W większości są statyczne, ale zdarzają się też kompozycje wyraźnie zdynamizowane – jak gdyby szkice z pola bitwy lub… metafora szaleństwa ogarniającego współczesny świat.

Podczas wernisażu dowiedzieliśmy się, że artysta zaczynał swoją drogę twórczą od malowania zupełnie tradycyjnych obrazów „przedstawiających” (nadal zresztą zdarza mu się malować je na zamówienie). Później taka forma sztuki przestała go interesować i przeszedł od niej do swoistej „grafiki na płótnie”, eksperymentów z techniką collage, malowaniem na folii, wydrukiem komputerowym itp.

Jak mówił sam Robert Olszowski, w asyście dyrektora Stanisława Stacha otwierając wystawę, inspiracją do takiego a nie innego malarstwa był dla niego przeczytany kiedyś artykuł o teorii kwantów. Te najmniejsze cząstki energii poruszają się nie płynnym ruchem, lecz skokowo (zawsze w linii prostej). Są tu, a zaraz potem są tam – nigdy nie będąc „w drodze” między punktem wyjścia i dojścia. Tak właśnie wyglądają te obrazy – jak ślady twarzy, które były gdzieś przez moment i po prostu stamtąd znikły, zostawiając jeden jedyny ślad na płótnie.

Obrazy Roberta Olszowskiego będzie można obejrzeć w olkuskim BWA do mniej więcej połowy kwietnia.

Jarosław Nowosad

powrót do listy