next
pause
play
prev

Aktualności

01.08.2014

X Międzynarodowy Plener Malarski "Srebrne Miasto" Olkusz 2014

W środę wyjechali z Olkusza uczestnicy jubileuszowego X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2014, którego organizatorem jest Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. Działo się dużo i intensywnie, czego dowodem fotoreportaż z całego pleneru.

Plener zaczął się 21 lipca. Uroczyste otwarcie nastąpiło w schronisku Jura na olkuskim osiedlu Pakuska, gdzie artyści byli zakwaterowani. Uczestników pleneru przywitali: dyrektor Galerii BWA Stanisław Stach i wiceprezes warszawskiego oddziału Polskiego Związku Artystów-Plastyków Tomasz Awdziejczyk. Odczytano też list od Marszałka woj. małopolskiego Marka Sowy. W programie tegorocznego pleneru – jak zwykle – znalazło się kilka z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Ziemi Olkuskiej. Artyści zjechali do Kopalni Pomorzany, byli w podziemiach olkuskiego Ratusza, w bazylice pw. św. Andrzeja w Olkuszu, na Pustyni Błędowskiej oraz na zamku w Ogrodzieńcu. W Krakowie artyści podziwiali wystawy w Muzeum Narodowym, czyli prezentację genialnego reżysera Stanleya Kubricka (m.in. „Lolita”, „Odyseja kosmiczna 2001”, „Barry Lyndon”, „Lśnienie”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Oczy szeroko zamknięte”) oraz wystawę dzieł innego geniusza, polskiego malarza tworzącego w II poł. XIX w., Maksymiliana Gierymskiego (m.in. słynny „Patrol powstańczy – pikietę”). Wisienką na torcie była wystawa poświęcona rzemiosłu polskiemu (od średniowiecza). Wrażeń co niemiara. A jeszcze tego samego dnia, wieczorem bawili się w Golczowicach, w gościnie u Beaty i Witolda Walków. To był niezapomniany wieczór.

W kolejnych dniach Plener „Srebrne Miasto” odwiedził Rabsztyn. Zamek i jego otoczenie bardzo się uczestnikom pleneru spodobały. Zaciekawiła np. chata Kocjana – dom rodzinny olkuskiego przedwojennego konstruktora lotniczego; człowieka, który dowodził specjalną komórką AK do spraw tajnej niemieckiej broni V-1 i V-2. Mówi się o Antonim Kocjanie: "Człowiek, który wygrał II wojnę światową". Ten dzielny olkuszanin został rozstrzelany przez Niemców w 1944 r.. W trakcie pleneru otwarto też wystawę malarstwa Tomasza Awdziejczyka, którą do 17 lipca można podziwiać w olkuskim BWA.

Oficjalne zakończenie pleneru odbyło się 29 lipca w schronisku Jura. Swoją obecnością zaszczycili je Poseł na Sejm Lidia Gądek i burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka oraz wspaniali gospodarze, organizatorzy zabawy w Golczowicach: Beata i Witold Walkowowie. Podczas uroczystej kolacji goście serdecznie podziękowali artystom za przyjazd na Ziemię Olkuską, ci z kolei dziękowali za gościnę. Prezes ZPP Tomasz Awdziejczyk zwrócił uwagę na znaczenie nie tylko olkuskiego pleneru, ale także, a nawet przede wszystkim znakomitej kolekcji sztuki współczesnej, która znajduje się w zbiorach olkuskiego BWA. „To bezprecedensowy zbiór sztuki współczesnej w Polsce” – powiedział. Dodajmy, ze zbiór ten, który już liczy ok. 300 prac wartych kilka milionów złotych, poszerzy się o prace powstałe podczas tegorocznego pleneru. A wystawa poplenerowa – tradycyjnie w grudniu. Już dziś zapraszamy Państwa na tę prezentację.


Lista tegorocznych plenerowiczów:

1. Tomasz Awdziejczyk – Polska

2. Tadeusz Błoński – Słowacja / Polska

3. Anton Chogovadze – Gruzja

4. Irena Gajser – Słowenia

5. Piotr Zemsta – Polska

6. Stanisław Jakubas – Polska

7. Teimuraz Kharabadze – Gruzja

8. Anita Krašna Kocijan – Słowenia

9. Adam Kunikowski – Polska

10. Mira Ličen Krmpotić – Słowenia

11. Tomasz Lubaszka – Polska

12. Małgorzata Małek – Polska

13. Nowacka-Kolano Magdalena – Polska

14. Zurab Phagava – Gruzja

15. Anna Płachecka-Śniadach – Polska

16. Stanisław Stach – Polska

17. Joanna Zając Slapničar - Słowenia

Lista sponsorów X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2014:ZGH Bolesław, Bolesław Recycling, Boltech, Biuro Poselskie Lidia Gądek, RPWiK Olkusz, Agencja Nieruchomosci Beata Walków, Dom Kultury w Ogrodzieńcu, POZIOM 511 Design Hotel & Spa, Luks, VelvetCARE, PLAST-MET, F.U.P.H STOLKOS A.M. KOSTULKI, Z. KWINTA, Grafpress, Firma Usług Agrotechnicznych Bohdan Januszek. Patronat medialny: Puls Olkusza, Przegląd Olkuski, OlkuszTV.

Tekst i zdjęcia: Olgerd Dziechciarz

powrót do listy