next
pause
play
prev

Aktualności

04.02.2015

Wieczór trzech poetów

„Trzej poeci po Trzech Królach” – pod takim hasłem w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA spotkali się z czytelnikami Olgerd Dziechciarz, Sławomir Elsner i Łukasz Jarosz. „Potrójny wieczór autorski” odbył się w piątek 30 stycznia 2015 r.

Pomysł „łączonego wieczoru autorskiego” pojawił się w związku z przyjazdem Sławomira Elsnera, który od kilku lat przebywa w Irlandii i rzadko odwiedza Polskę. Ponadto w końcówce zeszłego roku ukazał się nowy zbiór wierszy Olgerda Dziechciarza, zatytułowany „Przewrócona ósemka”, co również było dobrą okazją do spotkania autorskiego.

Dziechciarz, Elsner, Jarosz – to starzy kumple z Olkusza. W przeszłości wspólnie byli autorami kilku ciekawych inicjatyw kulturalnych, wśród których najistotniejszą okazało się zorganizowanie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia; w zeszłym roku odbyła się dziesiąta już edycja tej imprezy, mającej swoje stałe miejsca na literackiej mapie Polski. Obecnie najbardziej znany z całej trójki jest, rzecz jasna, Łukasz Jarosz, jako autor kilku wysoko ocenianych tomików wierszy. Za jeden z nich, „Pełna krew”, otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Twórczość pozostałych dwóch poetów jest w równym stopniu warta, by się z nią zapoznać. Olgerd Dziechciarz może się pochwalić największym dorobkiem twórczym z całej trójki – jako poeta, prozaik i publicysta wydał co najmniej kilkanaście zbiorów wierszy, opowiadań i felietonów oraz dwie interesujące powieści. W zeszłym roku, oprócz promowanej na spotkaniu „Przewróconej ósemki”, opublikował tomik krótkich opowiastek prozą pt. „Pakuska”. Sławomir Elsner na razie ma na swym koncie jeden tom wierszy – wydane w 2008 roku „Antypody”, nominowane do Nagrody Literackiej „Nike”.

Samo spotkanie przebiegło bardzo sympatycznie, w luźnej atmosferze. Trzej autorzy, siedząc przy stoliku, na zmianę czytali po jednym utworze.

Dziechciarz prezentował wiersze z najnowszego tomiku. Ten poeta ma swój łatwo rozpoznawalny styl – krótki, zwięzły, uciekający od zbyt częstego w najnowszej poezji wielosłowia. Przy tym pozornie prosty, nie szukający nie siłę wymyślnych metafor, lecz nie unikający pomysłowych zabaw słownych. Dziechciarz przypatruje się ludziom i światu z dużą ironią, acz nie bez poczucia humoru. Od jakiegoś czasu coraz wyraźniej dochodzi u niego do głosu tematyka metafizyczna, w tym religijna, choć potraktowana w jego stylu, czyli bardzo przewrotnie.

Jarosz przedstawił dużo nowych utworów, w tym całkiem sporo jeszcze niepublikowanych. To także poeta wyraźnie metafizyczny, choć deklaruje się jako niezwiązany z żadną religią. Jego narracja poetycka, oparta na spokojnie przebiegających frazach, płynie z czystej obserwacji otaczającego poetę świata, rodziny, znajomych… Utwory Łukasza są poetyckimi zapisami swoistej medytacji bliskiej zen, w której podmiot po prostu patrzy i rejestruje, bez osądu lub choćby oceniania. Jednocześnie są to swego rodzaju „liryki miłosne”, których adresatem są świat, przyroda, ludzie, po prostu życie.

Elsner czytał wyłącznie nowe, niedrukowane utwory, które zapewne w przyszłości złożą się na drugi zbiór jego wierszy. Debiutancki tom poety wypełniły wiersze bardzo krótkie, złożone z kilku – kilkunastu niezbyt długich linijek, pod tym akurat względem podobne do utworów Dziechciarza. Jednak Elsner od początku miał zacięcie w kierunku poezji epickiej; jego wczesne utwory krytycy nieraz nazywali „małymi opowieściami”. Nowe wiersze również opowiadają historie, ale są dużo bardziej rozbudowane. Poetyckie opowieści stały się dłuższe, bardziej szczegółowe, bogatsze formalnie.

Naprzemienne czytanie wierszy przybrało formę swoistej rozmowy, w której autorzy starali się dobierać kolejny utwór tak, by był odpowiedzią na wiersz poprzednika. Pomiędzy utworami trzej poeci wzajemnie komentowali swoje wiersze, czasem rzucili jakimś żartem. Widać, że nadal dobrze się czują w swoim towarzystwie, z korzyścią dla atmosfery spotkania i dla słuchającej ich publiczności, która bardzo licznie wypełniła salę wystawową BWA. Spotkanie zakończyła dyskusja.

Tekst: Jarosław Nowosad, zdjęcie: Ada W.

powrót do listy