next
pause
play
prev

Aktualności

04.03.2015

Podlipniak live

Paweł Podlipniak promował w Galerii Sztuki Współczesnej BWA swój najnowszy tomik, zatytułowany „Madafakafares” w sobotę 28 lutego. Poeta czytał swoje utwory na żywym podkładzie muzycznym.

Paweł Podlipniak – poeta, dziennikarz i historyk, Radomianin – jest autorem trzech tomików wierszy. Trzeci z nich, „Madafakafares”, został wydany w Olkuszu, w serii wydawniczej „Galeria Literacka” publikowanej przez galerię BWA. Książka ukazała się pod koniec zeszłego roku.

Tytuł tomiku jest rodzajem żartu – to biblijne „mane, thekel, fares” przekręcone przez amerykańskiego oficera. Rzeczywiście, zamieszczone w książce utwory zdradzają zamiłowanie ich autora do zabaw słownych. Wiersze Podlipniaka są też silnie zrytmizowane, co czyni je wręcz stworzonymi do melodeklamacji.

Istotnie, autor przedstawił je na tle muzycznym, wykonywanym na żywo przez dwóch muzyków: gitarzystę Pawła Matrackiego i klawiszowca Jarosława Zarychtę. Upodobniło to wieczór autorski Podlipniaka do niegdysiejszych eksperymentów z czasów Pokolenia Beatu, gdy młodzi literaci czytali swoje utwory z towarzyszeniem muzyków jazzowych. Muzyka towarzysząca wierszom, w znacznej części improwizowana, była przeważnie spokojna, nieomal medytacyjna. Jedynie wierszowi inspirowanemu muzyką Led Zeppelin towarzyszył mocny riff nawiązujący do stylistyki tego zespołu.

Należy tylko żałować, iż olkuska publiczność tym razem wyjątkowo nie dopisała. Kto jednak przyszedł – nie żałował. Być może sobotni wieczór to nie jest odpowiedni czas na takie imprezy?

Jarosław Nowosad

powrót do listy