next
pause
play
prev

Aktualności

17.03.2015

Paweł Olchawa w BWA

Wystawę obrazów Pawła Olchawy, artysty z Miechowa, otwarto w piątek 13 marca 2015 na piętrze Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Na wernisażu pojawili się przedstawiciele miechowskich władz.

Paweł Olchawa pochodzi z Krakowa. Ukończył Wydział Edukacji Artystycznej na krakowskiej Akademii Pedagogicznej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Miechowie, prowadzi zajęcia plastyczne dla młodzieży. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i za granicą.

Wystawione w BWA obrazy należą do malarstwa abstrakcyjnego, a jednak widać w nich silne inspiracje naturą. Kształty zwierząt i roślin Olchawa deformuje, upraszcza, geometryzuje nieraz upodabniając je do fantazyjnych maszyn. Na przykład jedno z płócien przedstawia jak gdyby podwodny świat, morskie dno, na którym leżące muszle upodobnione zostały do kół zębatych, a podobna do latawca lub batyskafu ryba dostojnie się nad nimi unosi. Na innym drzewo, rosnące w niezwykłym błękitno-zielonym pejzażu, wydaje się rozpływać w chmurę. Gdzieniegdzie można domyślić się form architektonicznych – choćby na tym obrazie, gdzie rodzaj drogi czy chodnika wydaje się przecinać w poprzek szklana ściana lub zwierciadło… Obrazy przyciągają wzrok miękkimi liniami i spokojną kolorystyką. Artysta tworzy swój odrębny, fantastyczny świat, w którym chciałoby się przez chwilę pobyć.

Wernisażowi towarzyszył koncert zespołu J.A.S.S. Trio. Trzej jazzmani z Krakowa dali bardzo interesujący występ, będący trafnym uzupełnieniem dźwiękowym obrazów Pawła Olchawy. Choć grają w czysto akustycznym składzie (skrzypce, kontrabas, perkusja), ich muzyka utrzymana jest w wyrazistej rytmice funky. Na pierwszy plan wybijał się skrzypek i to do niego należała większość partii solowych. Czasami uciekał się do niekonwencjonalnych technik gry – np. w swoistej sambie, przyozdobionej orientalnymi naleciałościami, zagrał pizzicato.

Na otwarciu wystawy pojawili się przedstawiciele miechowskich władz, m.in. Dariusz Marczewski - Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Mariusz Wolny – Przewodniczący Rady Powiatu, a także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Miechowie – Bolesław Kot. Takiego zainteresowania sztuką ze strony elit politycznych należy Miechowowi pogratulować.

Tekst: Jarosław Nowosad, zdjęcia: Olgerd Dziechciarz

powrót do listy