next
pause
play
prev

Aktualności

11.02.2015

Grafiki Stanisława Cholewy w BWA

Wystawę grafiki Stanisława Cholewy otwarto w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Wernisaż odbył się 6 lutego 2015 roku.

Stanisław Cholewa jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace wystawiał indywidualnie oraz na ekspozycjach zbiorowych w Polsce i za granicą. W twórczości graficznej posługuje się zarówno tradycyjną techniką odbijania rycin z matrycy, jak… i kserokopiarką, jednakże nie powiela swoich grafik w dużej ilości egzemplarzy. Czasami też uzupełnia gotowe odbitki malując po nich pędzlem. Wszystko to razem czyni je unikalnymi.

Jak mówi sam artysta, tematem jego twórczości jest „człowiek uwikłany w codzienność”. Jednocześnie zaznacza, że każdy odbiorca może interpretować jego prace w sposób indywidualny.

Są przeważnie dwu-, czasem trójkolorowe; dominują na nich odcienie czerni i czerwieni, rzadziej żółci. Przedstawiają celowo zdeformowane postacie ni to ludzkie, ni to zwierzęce. Gdzieniegdzie towarzyszą im flagi albo zagadkowe przedmioty podobne do obręczy.

Można dopatrywać się w tych pracach zniekształconego obrazu zwykłych tzw. „scenek rodzajowych”. Można też widzieć w nich ironiczny obraz naszego życia i nas samych; współczesnej degrengolady moralnej symbolizowanej przez wizualne deformacje ciała. Można wreszcie widzieć w nich kreację zupełnie alternatywnego świata. Jak by nie było, trzeba przyznać, że grafiki Stanisława Cholewy są interesujące. Mogą się podobać lub nie, trudno jednak odmówić im oryginalności.

powrót do listy