„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej świętował urodziny swojego patrona

W Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej, patrona szkoły, odbyła się we wtorek, 17 października 2023, uroczysta akademia. Wydarzenie było również okazją do oficjalnego otwarcia sali wizażu. Wiosną tego roku, z okazji jubileuszu 50-lecia „Budowlanki”, Powiat Olkuski przekazał szkole kwotę 100 tysięcy złotych, które posłużyły do stworzenia pracowni.

W uroczystości, na zaproszenie dyrektor Maridy Zoń, uczestniczyły władze powiatu olkuskiego: starosta Bogumił Sobczyk, wicestarosta Paulina Polak – przez wiele lat związana zawodowo z tą szkołą, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Szatan-Kenderow, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Piotr Polak.

Uczniowie ZS Nr 4 nawiązując do słynnych „Obiadów czwartkowych”, powstałych z inicjatywy Adama Kazimierza Czartoryskiego i organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystawili ich rewelacyjną mini-inscenizację. W przedstawieniu prym wiódł, wiernie odwzorowany - tak jak w utworze Kajetana Węgierskiego, król Staś.

A uczone obiady? znasz to może imię?

Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie,

W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa,

Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa.

Podczas akademii dyrektor Marida Zoń uhonorowała nagrodami swoich nauczycieli oraz pracowników, a także przedstawiono laureatów Powiatowego Konkursu Historycznego przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych pt.: "Uchwalenie i działalność Komisji Edukacji Narodowej - czołowe postacie polskiego oświecenia".

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy akademii zostali zaproszeni na finał kolejnego konkursu, nad którym patronat honorowy miał Starosta Olkuski, pt. „Deser słony czy słodki o to jest pytanie?”. Jego pomysłodawcą i organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu, a współorganizatorem ZS Nr 4. Konkurs zorganizowany został w oparciu o program „Ogólnopolski tydzień kariery”, w tym roku pod przewodnim hasłem: „Talent i praca to się opłaca”. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych wręczyli: starosta Bogumił Sobczyk oraz dyrektor PUP Piotr Polak.

Ostatnim punktem w programie uroczystości było oficjalne otwarcie sali wizażu. Wiosną tego roku, z okazji jubileuszu 50-lecia „Budowlanki”, Powiat Olkuski przekazał dla szkoły kwotę 100 tysięcy złotych, które posłużyły do stworzenia pracowni. Salę oficjalnie otwarli, przecinając wstęgę, m.in. starostowie: Bogumił Sobczyk i Paulina Polak, dyrektor Marida Zoń i dyrektor Joanna Szatan-Kenderow.

Podsumowując wtorkowe święto można powiedzieć, że był to dzień pełen radości, dumy i podziwu dla polskiego oświecenia, ale też i dla osiągnięć szkoły kierowanej przez dyrektor Maridę Zoń. A zakończyć można słowami Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Patrząc na młodzież z Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu można być spokojnym.


 


Drukuj