LETNIA BIBLIOTEKA - podsumowanie projektu

24 września 2022 r. kreatywnymi warsztatami z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny” zakończona została tegoroczna edycja projektu LETNIA BIBLIOTEKA

, realizowanego od maja tego roku przez olkuską Bibliotekę, pod patronatem Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Sponsorami projektu byli: PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o. w Olkuszu, Fiber – INTERKONEKT – Paweł Barczyk, Tomasz Furman Sp. J. w Wolbromiu oraz Fundacja „Złoty Róg” w Olkuszu. Patronat medialny nad projektem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

Celem projektu było poszerzenie oferty szczególnie dla osób, które nie są „oczywistymi” odbiorcami biblioteki, a także podkreślenie roli biblioteki jako naturalnego miejsca społecznego, wspierającego, bezpiecznego i przyjaznego; miejsca, w którym można się wiele nauczyć, odkryć swoje talenty, rozwijać pasje i zainteresowania. Celem projektu było również zwiększenie atrakcyjności turystycznej Olkusza, a co za tym idzie udziału mieszkańców Srebrnego Miasta i turystów w licznych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez olkuską Bibliotekę i niwelowanie barier dostępu.

W ramach projektu w animacyjno-kulturalnej przestrzeni miejskiej oraz przed Biblioteką odbywały się inspirowane literaturą i książką liczne wydarzenia przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Utworzona została strefa ekowarsztatów, animacji i gier terenowych dla dzieci (w ramach projektów BAJKOWE SOBOTY DLA RODZINY, ZABAWY Z KSIĄŻKĄ i LATO W BIBLIOTECE) oraz strefa spotkań z książką dla dorosłych (w ramach projektu DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI). Ponadto na olkuskim Rynku odbyła się impreza plenerowa pod hasłem "Cały Olkusz czyta dzieciom", zorganizowana przez olkuską Bibliotekę w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz wyjątkowy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu znakomitego duetu Bolan/Dowgiałło.

Wydarzenia, które patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, zorganizowane zostały w ramach projektu „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Za wsparcie projektu LETNIA BIBLIOTEKA bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi, Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz oraz wszystkim Sponsorom.  Dzięki Państwa zaangażowaniu wielowymiarowe działania podjęte przez olkuską Książnicę sprawiły, że słowa „biblioteka” i „kultura” nabrały w letnim czasie szczególnego wymiaru.

 

Zdjęcie wykonane na spotkaniu autorskim w czytelni olkuskiej Biblioteki, przed liczna widownią stoi kobieta i mężczyzna, widownia zwrócona do nas tyłem.  W tle ekran z wyświetlonym plakatem pojmującym spotkanie. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku podczas imprezy plenerowej „Cały Olkusz czyta dzieciom”. Na olkuskiej scenie stoją z mikrofonem dwie kobiety ubrane w dżinsowe kurtki i kolorowe spódnice( Siostry Wajs). Obok sceny stoi zielony namiot, a pod sceną trzy rolapy( Miasta Olkusz, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, Helen Doron Olkusz). Przed sceną stoi lub siedzi kilkaset dzieci z opiekunami. Część z nich tańczy. W lewym górnym rogu zdjęcia znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane w czytelni olkuskiej Biblioteki na zajęciach, kilkoro dzieci siedzi z kilkoma dorosłymi kobietami przy ławkach. Na ławkach leżą zielone gałązki i kolorowe kwiaty. Każda osoba ma przed sobą obrazek wyklejankę.  W lewym dolnym rogu znak wodny logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane przed olkuską Biblioteką,  grupa dzieci bawi się wśród baniek mydlanych. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na koncercie na olkuskim Rynku, na scenie siedzi artysta w okularach i czapeczce z daszkiem, siedzi przed mikrofonem i syntezatorem, na którym gra, obok z lewej strony widać  perkusję i siedzącego przy nim artystę w czarnych okularach . W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na eko pikniku, na żółtym stoliku leżą: plastelina, klej, kredki  i obrazki dzieci wykonane z fragmentów roślin. Widać też małe rączki dzieci. W lewym dolnym rogu znak wodny logo Powiatowej i miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

 


Drukuj