next
pause
play
prev

Aktualności

08.08.2012

VIII Międzynarodowy Plener Malarski Srebrne Miasto Olkusz 2012

7 sierpnia, o godz. 18:00, w Bursie Szkolnej „Jura” przy ul. Legionów Polskich w Olkuszu odbyło się oficjalne otwarcie VIII Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto Olkusz 2012”. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści z Polski i zagranicy. Efekt pracy artystów będzie można oglądać w olkuskiej galerii na początku grudnia. Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu już od 2004 roku organizuje plenery malarskie. Pierwszy plener miał zasięg ogólnopolski, zaś kolejne - już międzynarodowy. Na olkuski plener zapraszani są wybitni artyści z Polski i zagranicy. Impreza ta odbywa się zazwyczaj w sierpniu, a efekty pracy artystów można podziwiać na wystawie poplenerowej, której otwarcie następuje w grudniu. Niewątpliwą zaletą wystaw poplenerowych jest różnorodność tematyczna, bogactwo technik i stylów. Po każdym plenerze artyści biorący w nim udział zostawiają prace, które wzbogacają zbiory własne galerii.

W tegorocznym plenerze udział biorą: Marek Andała, Tomasz Awdziejczyk, Anita Baenish-Juda, Jana Bubelinyová (Słowacja), Vladír Eliaš (Słowacja), Irena Kiełtyka (Polska, USA), Stanisław Jakubas, Krzysztof Rzeźniczek, Linda Lildholdt (Dania), Tomasz Lubaszka, Anatol Martyniuk (Ukraina), Józef Marzec, Marina Pagh (Dania), Ryszard Rogala, Adel Seyoun wraz z żoną Mariną (Słowenia), Stanisław Stach, Jan Stokfisz (Polska, Francja), Ivan Turetsky (Ukraina), Dorota Waligóra i Teresa Żebrowska.

W powitaniu artystów na ziemi olkuskiej uczestniczyli m.in. starosta olkuski Jerzy Kwaśniewski, wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Waldemar Mendak. Plenerowicze otrzymali od starosty m.in. niedawno wydany trzyjęzyczny album „Powiat Olkuski” i kryształowe szklanki z herbem powiatu.

W kolejnych dniach zaplanowano szereg wycieczek, podczas których uczestnicy m.in. zjadą do kopalni Olkusz, zwiedzą bazylikę pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, zamki w Rabsztynie i Pieskowej Skale. Zajęcia plenerowe zaplanowano także w Dolinie Wodącej.

(O)
powrót do listy