next
pause
play
prev

Aktualności

08.11.2012

Piękne kłamstwo - Prawda!

W olkuskim BWA oglądać możemy wystawę krakowskiej malarki Teresy Żebrowskiej. Przede wszystkim prezentowane są prace z cyklów "Drogi" i "Znaki czasów", które wystawiane były poprzednio na indywidualnej wystawie w Stanach Zjednoczonych. Robi wrażenie aranżacja olkuskiej wystawy; artystka nie pokusiła się - jak wielu innych - o zapełnienie swoimi dziełami sali wystawienniczej BWA po brzegi. Mamy więc sporo tzw. powietrza, białej przestrzeni ścian, czyli miejsca na oddech. Prac jest niewiele ponad dwadzieścia, ale już ta skromna ilość pozwala na poznanie techniki malarskiej artystki. Zwraca uwagę kolorystyka prac, z przewagą błękitów i krwistych czerwieni. Nadaje to obrazom niebywałej ekspresji, choć często są to dość statyczne portrety.

Ciekawie pomyślany jest cykl "Znaki czasu". Większym płótnom towarzyszą dużo mniejsze, monochromatyczne, przyczepione do nich niczym zdjęcia dowodowe do dokumentów. Te dualistyczne kompozycje mają nam opowiadać jakieś historie. Nie znamy relacji, jakie między pracami zachodzą, ale możemy się ich domyślać. Możemy też tworzyć własne paralele. Obrazy Teresy Żebrowskiej, tworzone własną techniką artystki, mają jej osobisty, zdecydowany charakter. Przy bliższym poznaniu nawet w bardzo abstrakcyjnych pracach dostrzegamy elementy, które wprowadzają dodatkowe sensy z cieni wyłaniają się kolejne postaci i kolejne wątki opowiadanych nam historii. O dziwo, jest w tym nowoczesnym malarstwie coś trącącego myszką, co nadaje mu niewątpliwie wiele oryginalności.

Podczas wernisażu wystawy artystka zacytowała Stanisława Jerzego Leca "Piękne kłamstwo Uwaga! To już twórczość". Aż chciało się do tej złotej myśli dodać inną perełkę aforystyki, jaka wyszła spod ręki Leca "Kłamstwo nie różni się niczym od prawdy, prócz tego, że nią nie jest". Sama artystka, jak się okazało, cytowała Leca nie po to, by się z nim zgodzić, ale by się od jego "nieuczesanej myśli" odciąć, bo wnet zastrzegła, iż "kłamstwo nie jest prawdziwą sztuką". Myślę, że w przypadku tej wystawy zastrzeżenie nie było potrzebne. Bez jakichkolwiek wątpliwości mamy tu do czynienia z prawdą. Warto zajrzeć do BWA i zobaczyć tę wystawę. Przypadnie ona do gustu nie tylko wytrawnym koneserom, których - jak widać po komentarzach na forach internetowych - jest w Olkuszu mnóstwo, ale także zwykłym "zjadaczom" sztuki. Prace Teresy Żebrowskiej można oglądać do 14 listopada.

Po wernisażu artystka przekazała jedną z prac dyrektorowi Stanisławowi Stachowi w celu sprzedania obrazu podczas jednej z aukcji charytatywnych organizowanych przez olkuskie BWA. Piękny gest.

Teresa Żebrowska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim (obecnie w Rzeszowie) oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom w 1985 roku w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Ireny Popiołek- Rodzińskiej i prof. Stanisława Sobolewskiego. Od 1991 roku jest nauczycielem akademickim. W 1996 roku przewód artystyczny I stopnia (doktorat), w 2002 roku przewód artystyczny II stopnia (habilitacja) na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego oraz w latach 1998-2012 w KEA Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.

Pomysłodawca, kurator, opiekun merytoryczny i artystyczny międzynarodowych projektów edukacyjno-plastycznych propagujących uniwersalizm języka sztuki oraz autorka artykułów, książek o sztuce, metodologii i edukacji artystycznej. Autorka typografii i okładek. Laureatka licznych nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe m.in. Nagrody Rektora II stopnia (1997, 2003, 2007), Srebrnego Krzyża Zasługi (2001) i Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2011).

Uprawia malarstwo, techniki graficzne, collage, fotografię. Swój dorobek twórczy prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych w kraju, m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie, BWA Zamek w Książu oraz za granicą, m. in. w Erlangen (Niemcy), Kopenhadze i Nakke Nord (Danii), Holandii, Finlandii (Helsinki), USA (Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia) i około 100 zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.. we Włoszech, Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Austrii, Szwecji, Finlandii, Słowenii, Rumunii, USA). Ponadto brała udział w międzynarodowych sympozjach artystyczno-naukowych w Polsce, Bułgarii, Słowenii (2010, 2012), Rumuni, Danii i Ukrainie (2011, 2012). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, innych krajach Europy i w USA.

Olgerd Dziechciarz
powrót do listy