next
pause
play
prev

Aktualności

16.07.2012

Koncert muzyki klezmerskiej w BWA

28 czerwca na dziedzińcu między Centrum Kultury i Galerią Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu można było posłuchać świetnego koncertu muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu The Saints. Był to pierwszy koncert zorganizowany przez naszą galerię w plenerze. Pogoda dopisała. Publiczność również: do BWA pofatygowało się ok. 70 osób. Prawie cały dziedziniec obstawiony był krzesłami dla gości i kilkoma stoliczkami ustrojonymi w serwetki oraz bukieciki z białych margerytek. "Sceną" było miejsce między kolumnami. Wydarzenie o godz. 18.30 rozpoczął dyrektor galerii BWA Stanisław Stach, który przedstawił zespół i powitał gości. The Saints to zespół tworzony przez trzech młodych, przystojnych i utalentowanych absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Grają tradycyjną muzykę klezmerską we własnych aranżacjach. Łączą ją z elementami mistrzowskiej improwizacji, inspirowanej rozmaitymi stylami muzycznymi. Korzystają z trzech instrumentów.

Liderem grupy jest Grzegorz Lenart grający na akordeonie. Na skrzypcach gra Antoni Kulka-Sobkowicz, a na kontrabasie - Karol Pacholec. The Saints mają na swoim koncie liczne nagrania płytowe i doświadczenia koncertowe. Regularnie występują na krakowskim Kazimierzu.

Ceny biletów były bardzo niskie: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Muzyka grana przez The Saints budowała szczególny nastrój, charakterystyczny dla muzyki, która swe korzenie ma w kulturze żydowskiej. Była na przemian żałobna i radosna.

Publiczność z uwagą i skupieniem słuchała wolnych utworów. Przy tych o szybszym tempie klaskała i bujała się w jej rytm. Podczas koncertu można było poczęstować się kawą, herbatą bądź wodą mineralną.

Koncert trwał około godziny. Po nim można było zaopatrzyć się w płytkę zespołu "The best of klezmer of music" w cenie 30 zł. Znajduje się na niej 10 utworów, a na kontrabasie gościnnie grał Yehudi Halionowicz.

W planach galerii BWA są kolejne koncerty w plenerze, na które czekam z niecierpliwością.

Magdalena Bożek

powrót do listy