next
pause
play
prev

Aktualności

06.02.2013

Spacer po dworach

W piątek, 1 lutego 2013 r., w olkuskiej GSW BWA miała miejsce promocja książki Jacka Sypienia „Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej”. Jacek Sypień jest historykiem i dziennikarzem, autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów popularyzujących dzieje ziemi olkuskiej. W swojej kolejnej książce poświęconej regionowi autor odkrywa przed czytelnikami nie tylko tajemnice dworów, których w Olkuskiem zostało jedynie kilka, ale również dzieje życia tutejszej szlachty. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać kilku interesujących anegdot związanych z powstawaniem książki, ale przede wszystkim obejrzeć kilkuminutowy film oraz multimedialną prezentację ukazującą m.in. dwory w Tarnawie, Glanowie, Porębie Dzierżnej, Krzykawce czy Bolesławiu. Szlacheckie dwory nadal budzą wiele emocji i inspirują, czego dowodem są powstające od kilkunastu lat w całej Polsce współczesne dworki, stylizowane na szlacheckie dwory. Czego wyrazem są te inspiracje? Nad tym zastanawialiśmy się razem z autorem, wysuwając wniosek, że to nie tylko snobizm, ale przede wszystkim tęsknota za ciepłym, rodzinnym ogniskiem domowym, którego szlachecki dwór był synonimem, a który to bezpowrotnie odszedł w przeszłość.

„Co zatem różni stary zabytkowy dwór szlachecki od jego współcześnie wybudowanej wiernej kopii? Historia. Jeśli nie znamy historii danego dworu, to pozostaje on jedynie ładnym architektonicznie budynkiem. I tylko budynkiem. Wtedy nie ma znaczenia, czy wybudowano go dwieście lat temu, czy przed dwoma laty. Ściany dworu zaczynają opowiadać swą historię dopiero wtedy, gdy dowiemy się, kto je wybudował i kto w nich żył, kto się rodził i kto umierał; gdy poznamy historię rodzin, dla których był po prostu domem” – pisze w swojej książce Jacek Sypień. Ale w tej publikacji spotykamy się z także z gorzką refleksją, zamkniętą w stwierdzeniu: „(...) Historia tych budowli i dzieje związanych z nimi rodzin (...) odeszły w niepamięć”. Otóż po spotkaniu z autorem i zapoznaniu się z jego książką to ostatnie zdanie wydaje się być zbyt pesymistyczne. Publikacja ta jest przecież dowodem na to, że szlacheckie dwory, choć odeszły w przeszłość, to dzięki takim osobom jak autor książki, jak właściciele dworów, którzy wiele trudu wkładają w ich ratowanie, nie zostały zapomniane. Miło było odbyć „ten swoisty spacer po dworach i ich dziejach” w ostatnie piątkowe popołudnie.

„Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej” ukazały się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” oraz Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Agnieszka Zub
powrót do listy