next
pause
play
prev

Aktualności

25.06.2013

Pustynia w BWA

W olkuskiej Galerii BWA trwa interesująca wystawa pt. „Pustynia” autorstwa studentów krakowskiej ASP i studentki z University of Artist & Design w Karlsruhe, pod artystyczną opieką prof. Grzegorza Bilińskiego. Prezentuje ona pokłosie pleneru zorganizowanego na bukowieńskiej Piaskowni, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

Grzegorz Biliński, rodowity olkuszanin, jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem tamtejszych: Pracowni Archisfery i Katedry Obszarów Sztuki. Dwa lata temu gościł w BWA, promując swoją książkę pt. „Wiejskie budownictwo drewniane i jego stan na ziemi olkuskiej” (wydana nakładem Starostwa Powiatowego w Olkuszu). Jako artysta jest ogromnie wszechstronny, jego zainteresowania obejmują m.in. scenografię i multimedia.

Prezentowana w BWA „Pustynia” także jest multimedialna. Już w holu wita zwiedzających spory ekran LCD, na którym wyświetlany jest film z fragmentami działań studentów na „pustyni” w Bukownie. Widzimy między innymi „gorejący krzak” z gałęzi powtykanych w piasek i młodego człowieka topiącego piasek palnikiem acetylenowym… Najwyraźniej profesor Biliński zachęcił swych podopiecznych, by nie bali się eksperymentu. Ukryty w holu głośnik emituje rozmaite efekty dźwiękowe, m.in. cykanie świerszczy.

W środku, pierwszym, co przykuwa naszą uwagę, jest swoisty „szlaczek” biegnący wzdłuż ścian. Przyjrzawszy się owemu „wzorkowi” z bliska odkrywamy, że jest on ułożony z maleńkich zdjęć, ukazujących rozmaite „akcje” plastyczne, jakie pomysłowi studenci urządzali na Piaskowni. Znajdziemy tam choćby ogromne rzeźby z piasku, „rysunek” z rozpalonego w nocy ognia (rów wypełniony benzyną?), czy kompozycję z białych płócien zawieszonych płynącą rzeczką… Najwyraźniej uczestnikom pleneru nie brakowało też poczucia humoru. Widzimy na przykład stolik zastawiony szklankami koktajlowymi, które zamiast napojów chłodzących wypełnia… piasek. Worki z owym piaskiem stanowią zresztą element wystroju Galerii.

Wracając do multimediów, także wewnątrz sali wystawowej zainstalowano dwa monitory. Jeden z nich pokazuje pająka chodzącego po ręce artystki. Niby nic wielkiego – ale gdy włożymy podłączone do urządzenia słuchawki, usłyszymy ją recytującą wiersz czy prozę poetycką, prawdopodobnie własnego autorstwa.

Warsztaty prof. Bilińskiego na Piaskowni dotyczyły artystycznego „zagospodarowania” przestrzeni. Dlatego powstająca na nich sztuka była ulotna, dająca się utrwalić jedynie na zdjęciu czy filmie. Opiekun grupy, który na wernisaż przybył wraz ze swymi studentami, podczas ożywionych dyskusji na piętrze Galerii rozważał organizację innego projektu. Chodziłoby o wykonanie rzeźb, które, ustawione np. w lesie, byłyby oglądane przez przypadkowych spacerowiczów.

Tekst: Jarosław Nowosad, zdjęcia: Olgerd Dziechciarz

powrót do listy