next
pause
play
prev

Aktualności

20.08.2013

Plenerowicze i Dolina Wodąca

IX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2013 ma się ku końcowi. Artyści nie próżnują, zwiedzają Ziemię Olkuską i malują obrazy, których wystawę obejrzymy w olkuskim BWA w grudniu. W poniedziałek przyszedł czas na odwiedziny w gminie Wolbrom. Ze względów pejzażowych zdecydowano się odwiedzić Dolinę Wodącą. To zachwycające miejsce zrobiło na uczestnikach pleneru duże wrażenie.

Tomasz Awdziejczyk zdumiał się, gdy usłyszał, że to z Doliny Wądącej, z Jaskini Biśnik, pochodzą najstarsze ślady bytności człowieka na ziemiach polskich (ślady neandertalczyków sprzed ok. 400-500 tys. lat). Warszawskiego malarza zaskoczyło też, że nie spotkaliśmy w ciągu tych kilku godzin żadnych innych turystów.

Informacja o neandertalczykach zainteresowała nawet naszych gości z Chin - malarza i pedagoga Xiaoping Duana z małżonką, przedstawicieli cywilizacji mogącej się pochwalić dużo dłuższą historią niż nasza. Słowenki Joanna Zając-Slapničar, Barbara Drev i Suzana Svent zachwyciły się pięknym pająkiem tygrzykiem paskowanym, kiedyś rzadkim, dziś na szczęście coraz częściej.


Agnieszka Sitko nieco obawiała się wspinaczki na szczyt skał w klapkach, ale dała radę. Michał Wielowiejski i Tomasz Awdziejczyk zaobserwowali na owym szczycie stanowiska „petunii” i „piwonii” czyli ...pety i butelki po piwie. Niestety, nie wszyscy turyści potrafią się zachować na szlaku. Widok na Dolinę i niedaleki zamek w Smoleniu wynagrodził trud wspinaczki.

Olgerd Dziechciarz

powrót do listy