next
pause
play
prev

Aktualności

08.01.2013

Impresje Mikołowskie w BWA

Niedawno w olkuskim GSW BWA uroczyście otwierano wystawę pokłosia zeszłorocznego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Srebrne Miasto”. Ta ekspozycja już za nami. 4 stycznia odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej w Olkuszu wernisaż wystawy prezentującej plon bardzo podobnej imprezy, lecz organizowanej w Mikołowie. Mowa o plenerze „Impresje Mikołowskie 2012.

Plener odbył się w Mikołowie w lipcu i sierpniu 2012 roku. Udział w nim wzięło 19 artystów – z samego Mikołowa i innych polskich miast, ale także z Czech i Holandii. Oto ich pełna lista: Renata Bonczar, Zbigniew Cebula, Stanisław Marek Dryniak, Joanna Kaucz, Małgorzata Małek, Franciszek Maśluszczak, Krzysztof Nitsch, Marcin Nosko, Jerzy Nowakowski, Krystyna Nowakowska, Robbert Theo Proepper, Krzysztof Rzeźniczek, Agnieszka Maria Sitko, Piet Snellaars, Gocha (Małgorzata) Stankiewicz, Bartłomiej Struzik, Stanisław Tabisz, Piotr Twardowski, Leszek Żegalski.

Jak zawsze w takich wypadkach, oglądający wystawę miał do czynienie z wielością rozmaitych wizji świata i technik artystycznych. Obok surrealistycznych obrazów Renaty Bonczar i Małgorzaty Stankiewicz, czy fantasmagorii Małgorzaty Małek lub znanego olkuskim miłośnikom sztuki Stanisława Tabisza, można było spotkać impresjonizujące akwarele Holendrów R. T. Proepperea i P. Snellarsa, nastrojowe akty pędzla Leszka Żegalskiego, nocne widoki autorstwa Krzysztofa Rzeźniczka i zupełnie inne, choć w podobnym klimacie utrzymane portrety Joanny Kaucz…

Obok malarzy, w plenerze wzięli udział rzeźbiarze. I tu nowość: organizatorzy wpadli na pomysł, by w ramach pleneru zostały zaprojektowane i wykonane rzeźby, które będą odtąd zdobić przestrzeń Mikołowa, ustawione na placach i w parkach. Niektóre z nich już stoją, inne pozostają jeszcze na etapie projektów. Na wystawie prezentowano zdjęcia kilku zrealizowanych już obiektów. Uwagę zwracają dzieła dłuta Stanisława Marka Dryniaka i Krystyny Nowakowskiej, które emanują nieoczywistym, subtelnym erotyzmem. Z kolei Marcin Nosko i Jerzy Nowakowski w swoich pracach zawarli przesłanie ekologiczne z domieszką mistycyzmu; w podobnych rejonach sytuują się, istniejące na razie w postaci makiet, „Liść” Krzysztofa Nitscha (odlegle nawiązujący do secesji), a zwłaszcza bardzo interesujący projekt fontanny Bartłomieja Struzika. Rzeźba Piotra Twardowskiego zdaje się z kolei przywoływać techniczne fascynacje futurystów. Jak stwierdził podczas wernisażu dyr. GSW BWA w Olkuszu Stanisław Stach, być może dobrym pomysłem będzie włączenie takiej akcji do któregoś z przyszłych plenerów „Srebrne Miasto”. Byłby to jakiś pomysł na zagospodarowanie przestrzeni rynku, gdy zakończy się wreszcie jego remont…

W Olkuszu wystawę otwierał dyrektor Stanisław Stach wspólnie z szefem Galerii MDK w Mikołowie Gerardem Piszczkiem. Ekspozycja potrwa około trzech tygodni, po czym przeniesie się kolejno do Litovel i Klimkowic (Czechy), a następnie do Beuningen (Holandia). Zgodnie z zasadą „coś za coś”, od 7 lutego w mikołowskiej galerii wystawiane będą prace uczestników olkuskiego pleneru „Srebrne Miasto”.

Jarosław Nowosad
powrót do listy