next
pause
play
prev

Aktualności

18.10.2012

Dla Julii - koncert charytatywny w BWA

Nieszczęścia spadają na nas nieoczekiwanie. Wówczas najważniejsze, by nie być samemu. Znosić ciężki los łatwiej w rodzinie, wśród bliskich. Jeśli jeszcze inni ludzie nie odsuną się, a nawet wesprą słowem, czy w jakiś sposób pomogą, wtedy jest lżej. Julia Rogóż jest nastolatką i niedawno zachorowała na neuropatię postępującą typu Charot-Marie-Tooth. Ta rzadka choroba powoduje zanik mięśni. Tylko kosztowne leczenie i stała, systematyczna rehabilitacja może powstrzymać postęp schorzenia. Ciężka choroba dziewczynki to nie jedyne zmartwienie rodziny, bo mama Julii cierpi na nowotwór. Leczenie obu chorób jest niezwykle kosztowne. Rodzina sama nie jest w stanie tym kosztom podołać. Chyba mało która rodzina w podobnej sytuacji dałaby radę. Dlatego potrzebne są pieniądze. Ale potrzebny jest również gest solidarności, wsparcia. Z takim gestem wystąpił komitet poparcia złożony z pracowników olkuskiego BWA, organizując imprezę charytatywną, z której dochód postanowiono przekazać na leczenie Julii Rogóż.

Uznano, że najlepszy będzie koncert, podczas którego będą rozprowadzane cegiełki. Przygotowano też na sprzedaż ok. 30 obrazów i artystycznych drobiazgów. Koncert, całkowicie charytatywnie, zgodził się dać Dawid Podsiadło z zespołem Reaching for the Sun. Dawid jest laureatem II edycji popularnego konkursu telewizyjnego X Factor (2011 rok). Z jego oraz gitarzysty Oskara Bały (występującego w kapeli Curly Heads) inicjatywy zawiązał się zespół Reaching for the Sun. Pozostali muzycy to: Wojciech Michałowski (gitara klasyczna), Kamil Cybulski (gitara basowa), Damian Lis (perkusja) i Ewelina Cnota (chórki). Zespół znany już jest wśród publiczności (zwłaszcza młodej) z rockowej, ciut alternatywnej muzyki. Taka też publika, tj. w głównej mierze młoda, zjawiła się 13 października, w sobotnie popołudnie, w olkuskim BWA. Dobrze, że koncert zdecydowano się zorganizować na dziedzińcu, bo tych około 300 osób za żadne skarby świata nie zmieściłoby się w sali wystawowej BWA, gdzie zazwyczaj odbywają się imprezy. Wszyscy byli w ten dzień hojni - cegiełki rozeszły się w momencie. Udało się też sprzedać kilka obrazów, jeden z nich kupili muzycy z Reaching for the Sun. Zebrano 4 715 zł, kwotę przyzwoitą, choć zapewne jest ona tylko kroplą w morzu potrzeb...

Julia Rogóż niedawno wróciła ze szpitala i porusza się na wózku. Ze względu na zły stan zdrowia nie mogła być obecna na sobotnim koncercie; została w domu, z opiekującym się nią bratem. Byli za to jej rodzice, których, odniosłem takie wrażenie, ten dzień, ten wieczór nieco podbudował psychicznie.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyszli i wsparli szczytny cel. Ogromny szacunek dla Dawida Podsiadły i zespołu Reachiing for the Sun. A Julii Rogóż życzymy zdrowia.

OD
powrót do listy