next
pause
play
prev

Aktualności

27.07.2012

Czeska sztuka w Olkuszu

Prace aż 11 czeskich artystów plastyków możemy oglądać na trwającej właśnie wystawie w olkuskiej galerii BWA. Są to: Dalibor Andrýsek, Jaroslav Domiter, Jiří Holík, Jelena Jedličkova, Tereza Krčiková, Renáta Laryszowá, Gabriela Nováková, Jana Šmolková, Kamil Špaček, Michaela Terčova i Vratislav Varmuža. Mamy w tym gronie przedstawicieli starszego pokolenia (Jiří Holík i Vratislav Varmuža są z rocznika 1934), jak i młodszego (Tereza Krčiková jest od nich o 47 lat młodsza); techniki malarskie też są różne, ale wystawa zdaje się być dość jednorodna. Dominuje abstrakcja i żywa kolorystyka. Kilku artystów znamy już wcześniejszych wystaw: Gabriela Nováková i Vratislav Varmuža mieli nawet przed kilku laty wystawę indywidualną w BWA w Olkuszu. I to właśnie Vratislav Varmuža, jako nieoficjalny szef delegacji czeskich twórców, a przy tym nestor czeskiej awangardy, otworzył w piątek wystawę i przedstawił swoje koleżanki i kolegów.

W Ostrawie powstało wówczas miejscowe Stowarzyszenie Artystów i Teoretyków Sztuki, które działa do dziś. Często słyszy się narzekania polskich artystów na naszą rzeczywistość, która nie sprzyja sztuce.

Okazuje się, że problemy z jakimi boryka się polskie środowisko malarskie, bardzo przypominają te w Czechach: „Dziś wszystko wygląda inaczej! Różowy kolor jakoś wyblakł, posmutniał, przejrzeliśmy, zestarzeliśmy się, jest nas niespełna jedna trzecia, młodzi pojawiają się skromnie, zbędnego biura nie ma, historycy „wymarli”, dotacje, sponsorzy jakoś poznikali (…) Utopijne sny i wyobrażenia o przyszłości, oczekiwania, że sztuka stanie się niezbędną potrzebą społeczeństwa powoli wygasały” – czytamy gorzkie słowa Vratislav Varmužy we wstępie do katalogu z wystawy.

Dalej jednak czeski autor pisze, że mimo wszystko artyści wciąż wierzą w sensowność uprawiania sztuki. Ale najważniejsze, że pozostali przyjaciółmi, a teraz ta przyjaźń przekroczyła granicę między naszymi państwami. Inna sprawa, że tej granicy dawno już nie ma.

Wystawę prac artystów z Czech można oglądać do 7 sierpnia.

(Olgierd)
powrót do listy