Informacje dla mieszkańców Ukrainy

Informacje dla obywateli Ukrainy Odsłony: 2922

ХОЧЕШ ДОПОМОГТИ/ШУКАЄШ ДОПОМОГИ / CHCESZ POMÓC/SZUKASZ POMOCY

https://pomagamukrainie.gov.pl/

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej informacja dla uchodźców z Ukrainy:

PO PRZEKROCZENIU GRANICY

Jeśli nie masz własnego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do Punktu Recepcyjnego.

Tam uzyskasz pomoc w zakresie:

Informacja:  47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.

LEGALIZACJA POBYTU

Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, to nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19.

WAŻNE!

Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.

OPIEKA MEDYCZNA

Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat.

Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku.

Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18.00–8.00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na  numer 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.

Więcej znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.

SZKOŁA

Twoje dziecko w wieku 7–18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 34 74 708 lub napisz email na adres: ukraina–Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PRACA

Możesz podjąć legalną pracę. Wejdź na oferty.praca.gov.pl – strona jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku.

TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:

Policja – 997

Straż Pożarna – 998

Pogotowie Ratunkowe – 999

Europejski numer alarmowy – 112

Aktualne informacje w języku ukraińskim  znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl

Ulotka powstała wg stanu na dzień 3.03.2022 r.


Листівка для біженців з України

 

Ulotka dla uchodźców z Ukrainy


Ulotka dla uchodźców z Ukrainy/Листівка для біженців з України

Листівка для біженців з України - UA [PDF]

Памятка для беженцев из Украины - RU [PDF]

Ulotka dla uchodźców z Ukrainy - PL [PDF]

Leaflet for refugees from Ukraine - EN [PDF]


Пацієнти з України / Pacjenci z Ukrainy

Тут знайдете інформацію для громадян України про охорону здоров’я в Польщі.

Подивіться, як можете попіклуватися про своє здоров’я, і на якій основі можете користуватися безкоштовною медичною опікою (українською мовою). Дізнайтеся, як отримати електронний рецепт або електронне направлення, як вакцинуватися проти коронавірусної хвороби, як пройти безкоштовне тестування на наявність коронавіруса, коли і на якій основі можна лікуватися в лікарні.

Якщо у Вас виникнуть питання або проблеми, звʼяжіться за безкоштовним номером гарячої лінії Національного фонду здоров’я і виберіть розмову українською мовою. Телефон: 800 190 590

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ: https://pacjent.gov.pl/tag/pacienti-z-ukraini


Jesteś uchodźcą z Ukrainy? Oto możliwa pomoc dla Ciebie i Twojej rodziny w ramach poszukiwania pracy

Gdzie uzyskasz pomoc?

Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy (340 jednostek) lub wojewódzkiego urzędu pracy (16 jednostek) obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.

Nawiąż kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią

Skontaktuj się telefonicznie z urzędem pracy lub infolinią tel. 19524 albo udaj się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia z Tobą w celu ustalenia Twojej sytuacji i potrzeb. Zapyta Cię m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca Cię interesuje, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze, itd.

Na spotkanie możesz zabrać dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, jeśli takowe posiadasz.

Taką pomoc otrzymasz

Pośrednictwo pracy

Możesz samodzielnie korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS).

Możesz również skorzystać z pomocy pracownika urzędy pracy, który pomoże Ci przeszukać Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Informacja o możliwościach uzyskania innej pomocy

Pracownik urzędu udzieli Ci również informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd.

Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców

Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).

Poradnictwo zawodowe

Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy.

Otrzymasz wsparcie w:

Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.:

Przydatne strony internetowe:

https://www.gov.pl/web/granica - informacje o pomocy państwa Polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukrańskim)

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracy

https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (j. rosyjski) (informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy)

https://oferty.praca.gov.pl/ - baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim)

https://eures.praca.gov.pl – baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński)

aplikacja ePraca (w j. polskim)

kod QR do aplikacji ePraca na urządzenia iOS

iOS

 kod QR do aplikacji ePraca na urządzenia Android

Android

Ulotka informacyjna

Ulotka_z_informacjami_jak_znaleźć_pracę_-_UA.pdf


Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.

Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.

Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.

З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: ua.gov.pl

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy


Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl

WIĘCEJ INFORMACJI: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy


Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie – Wydział Spraw Cudzoziemców

Specjalna Infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce, Infolinia działa 24 h na dobę.

Tel.: +48 12 210 20 02

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

INFOLINIA INFO.OPT – kontakt dla cudzoziemców w sprawach legalizacji pobytu i pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

Tel.: +48 12 210 20 20

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 https://infoopt.pl/

Specjalna Infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce, Infolinia działa 24 h na dobę.  Tel.: +48 12 210 20 02 Specjalna Infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce, Infolinia działa 24 h na dobę.  Tel.: +48 12 210 20 02 Specjalna Infolinia Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce, Infolinia działa 24 h na dobę.  Tel.: +48 12 210 20 02


Ви шукаєте інформацію про ринок праці? | Szukasz informacji o rynku pracy? 

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ: https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-dla-obywateli-ukrainy--infolinia-19524


Бібліотека Олькуша також залучена до допомоги українцям, які захищають свою країну, та біженцям, які прибули до Олькуського району.

Бібліотека, як заклад соціальної довіри, забезпечить біженцям України:

У зв'язку з критичною ситуацією на Україні,бібліотека Олькуша постійно допомагатиме українському народу.

Olkuska Biblioteka dla Ukrainy

Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób i organizacji solidaryzuje się z naszymi sąsiadami. Olkuska Biblioteka także włącza się w pomoc Ukraińcom broniącym swój kraj oraz uchodźcom, którzy tłumnie przybywają do powiatu olkuskiego.

Biblioteka, jako instytucja zaufania społecznego zapewni uchodźcom:

W związku z dynamiczną sytuacją, olkuska Biblioteka będzie cały czas dostosowywać się do potrzeb ukraińskiej społeczności.


ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА / POMOC PRAWNA ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА

Na terenie Powiatu Olkuskiego uruchomione zostały dyżury specjalistyczne w zakresie pomocy cudzoziemcom w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej  i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego:


ПУНКТ КОНТАКТНО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ТА РОБОТОДАВЦІВ У СФЕРІ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

Punkt kontaktowy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu dla obywateli Ukrainy oraz pracodawców w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego:

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu

ul. Minkiewicza 2

poziom dolny pokoje nr 31,32,34

W punkcie można uzyskać informacje na temat podjęcia legalnego zatrudnienia w Polsce, wolnych miejsc pracy oraz skorzystać z porady zawodowej.

Zatrudnianie cudzoziemców, zgłoszenie ofert pracy – pokoje nr 31,32

tel. 664 442 218, 32 7065831

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Poradnictwo Zawodowe – pokój nr 34

tel. 32 7065834

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Plakat z informacją o punkcie kontaktowym PUP dla obywateli Ukrainy i pracowdawców

Drukuj