Zostań bartnikiem, ratuj... przyrodę!
Zostań bartnikiem, ratuj... przyrodę!

Aktualności

10.07.2017

Zostań bartnikiem, ratuj... przyrodę!

Szkolenie dla przyszłych pszczelarzy odbyło się w czwartkowe popołudnie 6 lipca 2017 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Wykład, prowadzony przez doświadczonych mistrzów bartnictwa, był częścią ważnej inicjatywy proekologicznej pod hasłem: „Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły!”. W jej ramach dwudziestu mieszkańców Powiatu Olkuskiego otrzyma 40 pszczelich rodzin wraz z ulami. Planowane jest zwiększenie skali tego programu.

Każdy, kto choć trochę interesuje się sprawami ochrony środowiska naturalnego, wie, że w ostatnich latach niebezpiecznie ubywa pszczół. Główną przyczyną zjawiska jest epidemia śmiertelnych chorób wśród tych pożytecznych owadów, choć niektórzy wskazują też na zatrucia wywołane nadużywaniem środków chemicznych w rolnictwie, czy też na spadek popularności samego pszczelarstwa. Jedno jest pewne: obniżenie populacji pszczół grozi nie tylko spadkiem produkcji naturalnego, więc najsmaczniejszego miodu (i w konsekwencji wzrostem jego cen!). Pszczoły spełniają w produkcji rolnej funkcję znacznie donioślejszą. Bez zapylanych przez nie kwiatów nie ma nasion, ginie więc roślinność; brak owoców, w konsekwencji nie będzie nowych drzew owocowych etc. Jak z każdej trudnej sytuacji, tak i z tej istnieje wyjście: trzeba zwiększyć hodowlę pszczół.

Z taką właśnie inicjatywą wystąpił już wiosną Zarząd Powiatu. 24 maja Starosta Olkuski Paweł Piasny opublikował na portalu społecznościowym Facebook notkę o następującej treści:
„Dzisiaj Zarząd Powiatu zaakceptował pomysł pod roboczym tytułem: Zostań Bartnikiem, ratuj pszczoły! Chcesz zostać pszczelarzem? My Ci pomożemy! Otrzymasz od nas dwa ule z rodzinami + tzw. zestaw startowy. Jeżeli nie masz zielonego pojęcia na temat pszczół i prowadzenia pasieki, to o to także zadbaliśmy. W tajniki tej wiedzy wprowadzą Cię pasjonaci, którzy znają się na tym fachu. Na początek do dyspozycji będzie 40 uli. Do odbioru będą w lipcu, o ile pogoda pozwoli.
Zadbaj o pszczoły, one zadbają o Ciebie. Szczegóły akcji wkrótce!”.

Jak się dowiadujemy, zainteresowanie udziałem w akcji przekroczyło oczekiwania organizatorów. „Tylko na podstawie luźno rzuconego hasła” (by znów zacytować Starostę) zgłosiło się nie czterdziestu, a ponad stu chętnych! Deklaracja władz Powiatu nie była zaś gołosłowna – 14 czerwca Zarząd Powiatu podjął uchwałę, by „w celu ochrony środowiska oraz propagowania działań proekologicznych” zakupić „ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska” nie tylko same ule i pszczele rodziny, które w nich zamieszkają. Każdy przyszły bartnik otrzyma również tzw. „zestaw startowy” w postaci ubiorów ochronnych i reszty potrzebnego sprzętu. Jak czytamy w uchwale, „ule wraz z okładami (tzn. rodzinami pszczelimi – red.) i zestawami startowymi będą użyczone mieszkańcom Powiatu Olkuskiego na podstawie i warunkach określonych w umowach użyczenia, w których mieszkańcy zobowiążą się do pielęgnacji pszczół oraz zabezpieczenia uli przed zniszczeniem”.

W facebookowym wpisie z 5 lipca Starosta Paweł Piasny, zwracając się już do zainteresowanych inicjatywą, informuje: „Zakładamy, że powiat będzie dawał "wędkę" w postaci dwóch rodzin z ulami oraz podstawowym pakietem startowym. Na resztę musicie sobie sami zapracować. Założyliśmy, że połowa z tego grona to będą osoby, które posiadają minimum wiedzy (...), a pozostałe (...) będą zupełnymi nowicjuszami i będą musiały poświęcić dużo więcej czasu pod okiem doświadczonych kolegów, by posiąść wiedzę (...). Jest to o tyle ważne, że w tym przypadku zaczynamy obcować z istotami żywymi, które wymagają wysiłku i ojcowskiego podejścia. Zaś na przyszły rok, pomni zainteresowania wyrażonego przez Was zakładamy, że zamówimy 100 pszczelich rodzin, a może nawet więcej”.

Na razie, jak już wiemy, po dwie rodziny pszczele „pod opiekę” dostaje dwudziestu zainteresowanych, wyłonionych przez Starostę wspólnie z doświadczonymi pszczelarzami. Nowicjuszy i osoby z pewną dozą doświadczenia dobrano „pół na pół”. Jednym z istotnych kryteriów był brak alergii na jad pszczeli – bądź co bądź, ukąszenie to najczęstszy „wypadek przy pracy” w tym fachu.

Wybrana dwudziestka zebrała się we czwartek 6 lipca na spotkaniu szkoleniowym. Nauczycielami byli mistrzowie pszczelarscy z wolbromskiego Koła Pszczelarzy, a to: prezes Koła Walerian Ciepał i jego zastępca Wiesław Majda. Adepci bartnictwa dowiedzieli się między innymi o właściwym ustawieniu ula, potrzebie podkarmiania pszczół dla ich wzmocnienia, ochronie ich przed chorobami (szczególnie warozą, najgroźniejszą w okresie zimowym), podkurzaniu roju jako elemencie pszczelarskiego BHP etc. Wykładowcy przywieźli z sobą nawet „przykładowy” rój, oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Praktyczne uwagi „uczniowie” otrzymają jeszcze przy odbiorze powierzonych im pszczół, a i później będą mogli liczyć na fachową konsultację.

Nowym bartnikom z naszego Powiatu życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że cenna inicjatywa Zarządu Powiatu rozwinie się z korzyścią dla nas wszystkich i dla naszej przyrody.

powrót do listy

Kalendarium

Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
wszystkie wydarzenia