next
pause
play
prev

Aktualności

18.06.2019

Pasja i miłość do przyrody…

           To już trzecia edycja prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu akcji „Zostań Bartnikiem, ratuj pszczoły!”. Pasja i miłość do przyrody połączyła mieszkańców rozpoczynających „bartniczą przygodę” i tych bardziej doświadczonych, dla których królestwo pszczół nie jest tajemnicą. Bartnictwo to połączenie przyjemnego z pożytecznym… przyjemność obcowania z przyrodą, pożytek nie tylko ze zbiorów drogocennego miodu i innych produktów, a również kluczowej roli, jaką pełnią te owady naszym świecie!

           Zorganizowane z okazji akcji szkolenie, które odbyło się wczoraj w sali konferencyjnej olkuskiego Starostwa, rozpoczęła przywitaniem adeptów bartnictwa Wicestarosta Krystyna Kowalewska. Zwróciła uwagę na rangę zadania, jakie spełniają pszczoły w życiu każdego człowieka - rangę niebagatelną, bo służącą przetrwaniu naszego świata. Następnie głos zabrał dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tutejszego starostwa Jan Książek. Pogratulował beneficjentom programu, przybliżył etapy jego realizacji, zwracając szczególną uwagę na formę użyczenia uli mieszkańcom, którzy zobowiązują się tym samym do pielęgnacji pszczół oraz zabezpieczenia uli przed zniszczeniem, a także na sposób przygotowania uli do zasiedlenia rodzinami pszczelimi (odkłady). Na spotkanie przybył też członek Zarządu Powiatu olkuskiego Krzysztof Dąbrowski. Wykład dla adeptów sztuki pszczelarskiej poprowadził mistrz bartnictwa, osoba z ogromną pasją i doświadczeniem w tej dziedzinie Wiesław Majda - zastępca prezesa wolbromskiego Koła Pszczelarzy. Przedstawił wszelkie aspekty dotyczące hodowli pszczół, począwszy od opisu budowy ula, sposobu jego złożenia, „umeblowania” wnętrza pszczelego domu, zapewnienia dogodnych warunków do rozwoju owadów, czyhających na nie zagrożeń, metod radzenia sobie z chorobami, niekorzystną aurą pogodową itd.

            Mieszkańcy otrzymali 100 uli wraz z zestawami startowymi, w najbliższych dniach odbiorą rodziny pszczele – czym byłby najlepszy dom bez swojego lokatora! Pszczoły z pewnością w tych ekologicznych - lipowych od środka ulach będą się dobrze czuły.

            Życzymy pasjonatom pszczół sukcesów w tym wymagającym zaangażowania w trosce o dobro natury zadaniu. Troszcząc się o przyrodę, troszczymy się o siebie i swoich bliskich, o nas wszystkich. Tylko angażując się wspólnie w dbanie o zachowanie naturalnego środowiska przez ochronę jego zasobów mamy szansę na zdrowe życie nasze i przyszłych pokoleń.
powrót do listy