next
pause
play
prev

Aktualności

31.03.2017

Goście z Izraela

Izraelsko-polską grupę młodzieży przywitał wicestarosta Jan Orkisz w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Młodzież z Izraela przebywa w Olkuszu w ramach programu „Poland & Israel 2017”. Do Starostwa młodzi Izraelczycy przybyli wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Spotkanie odbyło się 30 marca 2017 r.

Młodzieży towarzyszyła dyrektor I LO Irena Majda oraz izraelski opiekun. Wicestarosta, przywitawszy gości, opisał pokrótce strukturę organizacyjną i zadania Powiatu Olkuskiego, opowiadał o jego historii i geografii, odpowiadał też na zadawane pytania. Podczas rozmowy wspomniano postać Mosze Bergera, honorowego obywatela Olkusza i jego przedwojennego mieszkańca, autora wspomnień z pobytu na Syberii w czasie II wojny światowej, wydanych po polsku i hebrajsku.

Delegacja młodzieży z Izraela przebywa w Polsce od 29 marca, gdy wysłuchała w olkuskim Domu Kultury wykładu „Społeczność żydowska w Olkuszu – Wspomnienie Moshe Bergera z Holon, honorowego Obywatela Olkusza”, zorganizowanego przez Olkuskie Stowarzyszenie Miasta Partnerskie. 30 marca, oprócz wizyty w Starostwie, izraelsko-polska grupa odwiedziła olkuskie I Liceum Ogólnokształcące i zwiedzało Olkusz. Plan wizyty izraelskiej delegacji w Małopolsce obejmuje poznanie zabytków Częstochowy i Krakowa, uczczenie pamięci ofiar obozu zagłady w Oświęcimiu oraz wycieczkę do Zakopanego. Młodzież z Izraela będzie gościć ma w Małopolsce do 5 kwietnia.

powrót do listy