Chrońmy źródła wody
Chrońmy źródła wody

Aktualności

04.04.2017

Chrońmy źródła wody

„Dobrze, że woda jest droga, bo dzięki temu zaczynamy ją oszczędzać” – powiedziała dr Agata Knapik na konferencji pod hasłem „Chrońmy źródła wody”. Sympozjum odbyło się 31 marca 2017 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu, w ramach obchodów Światowego Dnia Wody. Wydarzenie współorganizowały: Starostwo Powiatowe, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.

Światowy Dzień Wody, ustanowiony w 1992 roku na konferencji ONZ w Rio de Janeiro, obchodzono po raz pierwszy w 1993. To okazja do przypominania o tym, jak ważna jest ochrona zasobów wody.

Podczas konferencji w olkuskim Starostwie w prezydium, obok wicestarosty Jana Orkisza, zasiedli: dr Agata Knapik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu; Józef Niewdana – zasłużony działacz na rzecz ochrony środowiska, prezes stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”; Alfred Szylko – prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. z siedzibą w Olkuszu.

Dr Knapik wygłosiła wykład o zasobach wody oraz zagrożeniach związanych z jej mikrobiologicznymi zanieczyszczeniami. „Jakość wody bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia” – te słowa zakrawają na truizm; ich prawdziwość w pełni ukazały dopiero konkretne przykłady.
Następnie pracownicy PWiK przedstawili historię zaopatrywania ziemi olkuskiej w wodę oraz opowiedzieli o teraźniejszych działaniach firmy na rzecz ochrony zasobów naturalnych.

„Chrońmy źródła wody” - to hasło było również tematem konkursu literacko-plastycznego współorganizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu, które reprezentował prezes Przemysław Kania, aktor Teatru Zagłębia. Konferencja była okazją do uroczystego zakończenia konkursu. Prezydium konferencji wspólnie z organizatorami konkursu wręczyło nagrody jego laureatom z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych Powiatu Olkuskiego.

powrót do listy