next
pause
play
prev

Aktualności

16.11.2018

XII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

Dnia 15 listopada 2018, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się XII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski pod hasłem „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej…” („Nie pytaj o Polskę”, Republika) pod patronatem Starosty Olkuskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Olkuski Jan Orkisz oraz Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Olkuskiego Robert Herzyk.
Poeta i eseista -Janusz Szuber mówił, że chwile szczęścia są możliwe dzięki przeszłości. To czas, który minął, przynosi zespolenie z tym, co niebiańskie, przynosi epifanię.
I miał rację. Czas utracony został dzisiaj powtórnie odnaleziony. Dzięki niezwykle utalentowanym uczestnikom XII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Muzycznego udało się przypomnieć fragmenty historii naszego narodu i równocześnie zaprezentować ojczyznę współczesną. Zbudowano realistyczną, plastyczną i barwną wizję Polski. Siedzieliśmy więc przy kawiarnianych stolikach z czasów PRL-u, maszynach do szycia z czasów prababki, przypomnieliśmy sobie zardzewiałe żelazka, zabrudzone kafle, archaiczne magnetofony i to, jak budowaliśmy swoją tożsamość. Byliśmy w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, zastanawiając się, kim jesteśmy jako naród i co zapewnia Niepodległej uprzywilejowane miejsce w sercach Polaków.
Niewątpliwie po raz kolejny okazało się, że treści recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek mogą ubogacić wewnętrznie, utwierdzić świadomość narodową. Konkurs przyczynił się zapewne również do rozwijania zainteresowań artystycznych młodzieży, integracji środowiska szkolnego, wzbogacił życie kulturalne naszej szkoły i wpisał się w piękną tradycję I LO w Olkuszu.
Występy uczestników oceniało jury pracujące w dwóch zespołach. Recytatorów przesłuchiwała komisja w składzie: mgr Halina Świtlicka – polonistka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu; mgr Iwona Walusiak- polonistka, absolwentka ,,Kazika”; dr hab. Przemysław Kania – profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, aktor Teatru Zagłębia. Wokalistów oceniali natomiast: mgr Anna Libura – emerytowana nauczycielka muzyki w I LO, Anna Dudek – mgr edukacji artystycznej, instruktor muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach, opiekun artystyczny zespołów „Rodaczanie” i „Tesamee”; mgr Michał Mączka - kierownik Działu Artystycznego MOK w Olkuszu.
Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Instytut Pamięci Narodowej oraz Radę Rodziców wręczyli zwycięzcom : mgr Barbara Tarczyńska – wicedyrektor I LO, Jan Orkisz – wicestarosta oraz jurorzy oceniający występy artystów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom oraz naszym sponsorom, bez których dzisiejsza impreza nie miałaby miejsca. Szczególnie ciepło dziękujemy jurorom, którzy od wielu lat bezinteresownie, z oddaniem służą nam pomocą w ocenianiu uczestników konkursu. To profesjonaliści umiejący dostrzec i nagrodzić talent, to mentorzy udzielający, podczas podsumowania, wskazówek cennych zarówno dla uczestników jak i ich nauczycieli.
XII Powiatowy Konkurs Muzyczno- Recytatorski za nami. Przed nami… 13-sta , szczęśliwa edycja, na którą zapraszamy już dziś.

Sponsorzy konkursu
Starostwo Powiatowe w Olkuszu
Instytut Pamięci Narodowej
Rada Rodziców I LO
Piekarnia „ZŁOTY RÓG”
PSS „Społem” w Olkuszu
Drukarnia DELA

Wyniki XII edycji Powiatowego Konkursu Muzyczno-Recytatorskiego

Laureaci w kategorii recytacji:
Uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi:
1 miejsce – Maja Skałbania – Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
2 miejsce – Zofia Kwiatkowska – Szkoła Podstawowa w Łobzowie
3 miejsce – Wika Karapetyan – Szkoła Postawowa nr 1 w Olkuszu

Wyróżnienia:
- Natalia Rolka – Szkoła Podstawowa w Chełmie
- Mateusz Pielka - Szkoła Podstawowa w Zarzeczu
- Karolina Mąkol - Szkoła Podstawowa w Gołaczewach
- Mateusz Gorój - Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce – Natalia Swędzioł - II Liceum Ogólnokształcące
Ex aequo – Szymon Maciąg - I Liceum Ogólnokształcące
2 miejsce – Kinga Cieluch – IV Liceum Ogólnokształcące

Wyróżnienia:
- Gloria Skubis – II Liceum Ogólnokształcące
Laureaci w kategorii muzycznej:
Uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi:
1 miejsce – Kinga Kasprzyk - Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu, Igor Adamczyk - Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu
2 miejsce – Sara Serwatka-Louzi - Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku
ex aequo – Julia Zalewska - Szkoła Podstawowa w Chechle
3 miejsce – Emilia Prządo - Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu

Wyróżnienia:
-Maksymilian Kaszuba - Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce – Aleksandra Kałużna – Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu
Ex aequo – Martyna Krawczyk – I Liceum Ogólnokształcące
2 miejsce – Justyna Glonek – Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
3 miejsce – Justyna Haberka – II Liceum Ogólnokształcące

Wyróżnienia:
-Filip Tyliba - Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu
-Aleksandra Nocoń i Jakub Mąka – Zespół Szkół w Wolbromiu
 

powrót do listy

Kalendarium

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
wszystkie wydarzenia