next
pause
play
prev

Aktualności

05.06.2020

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA


5 czerwca obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

Święto, które przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. Ustanowiono je w 1972 r. podczas Ogólnego zgromadzenia ONZ.

Na konferencji podkreślano ogromne znaczenie współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony środowiska – ze względu na transgraniczny charakter zagrożeń. Na świecie podejmuje się coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska.

Nie bez znaczenia pozostają lokalne działania i inicjatywy, które jak się okazuje, mają również znaczący wpływ na poprawę stanu środowiska.

Powiat Olkuski oraz jego Mieszkańcy z dużym zaangażowaniem podejmują różne działania proekologiczne.

Jednym z nich jest akcja „Zostań Bartnikiem, ratuj pszczoły”.

W tym roku odbyła się już IV edycja akcji, w ramach której kolejne 50 osób mogło dołączyć do grona bartników lub rozwinąć swoją hodowlę pszczół. 

Każda z osób biorących udział w projekcie otrzymała dwa ule oraz podstawowy zestaw akcesoriów pszczelarskich (kapelusz pszczelarski, podkurzacz, dłuto pszczelarskie, zmiotkę, drut nierdzewny, paczkę węzy wielkopolskiej), a także kalendarz pszczelarza. W najbliższych dniach pszczelarze odbiorą również swoje rodziny pszczele.

Nowi adepci sztuki pszczelarskiej  wzięli udział w szkoleniu teoretycznym na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz w szkoleniu praktycznym - w pasiece znajdującej się na terenie zielonym, przyległym do budynku Starostwa przy ul. Mickiewicza 2. Swoją wiedzą na temat prowadzenia przydomowej pasieki  podzielił się z uczestnikami Mistrz Pszczelarski Wiesław Majda. Prowadzący zwracał uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki rodzinie pszczelej w pierwszym roku hodowli. Przestrzegał on również przed niebezpiecznymi chorobami, na które bardzo często zapadają rodziny pszczele.

Akcja „Zostań bartnikiem, ratuj pszczoły” prowadzona jest w Powiecie Olkuskim od 2017 roku. Do tej pory Mieszkańcom Powiatu Olkuskiego w ramach akcji przekazano 340 uli oraz 485 rodzin pszczelich (odkładów).

Tym, którzy właśnie rozpoczynają „bartniczą przygodę” gratulujemy! Wszystkim pszczelarzom Powiatu Olkuskiego życzymy sukcesów i satysfakcji ze swoich hodowli, a także obfitych zbiorów drogocennego miodu.

Mieszkańców zachęcamy do wirtualnej wizyty w naszej pasiece przy Starostwie Powiatowym w Olkuszu. Na stronie www.ule.sp.olkusz.pl na bieżąco można śledzić życie i owocną pracę olkuskich pszczół.

Akcja będzie kontynuowana. Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu w Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Olkuszu (tel. 32 647 66 90, mail: ochronasrod@sp.olkusz.pl)
powrót do listy