next
pause
play
prev

Aktualności

25.05.2018

Śladami „Kruczej Góry"

W piątkowe popołudnie 18 maja Galeria Olkuskich Poetów ZS Nr4 w Olkuszu gościła Iwonę Młodawską–Waterson – poetkę, tłumaczkę, autorkę debiutanckiego zbioru wierszy „Krucza Góra”. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Kultury Afront zgromadziło wielu sympatyków i entuzjastów literatury, a było czego posłuchać. Tropy poetyckie w twórczości Iwony Młodawskiej–Waterson to bardzo rozległe ścieżki interpretacyjne inspirowane ciekawymi, głębokimi refleksjami. Momenty życia układają się tu w literacki obraz rzeczywistości, komentowany z perspektywy osoby mocno zakorzenionej w kulturze, świadomie w niej uczestniczącej. Poezja autorki jest oszczędna w swym wymiarze, tworzona zwartą, precyzyjną frazą, bogata w ładunek emocjonalny – ładunek przejrzysty, który nie rozsadza wiersza od środka, raczej go otacza, pozwala odrywać kolejne warstwy znaczeń i z przyjemnością smakować esencjonalny rdzeń. Sporo w tej twórczości obrazu – konkretnych miejsc, przestrzeni, słowem: poetyckiego kadrowania – kreującego prawdziwą mapę życia – drogi, która złożyła się na prezentowany zbiór wierszy, a która obejmuje dość długi okres kilkunastu lat.
Spotkanie obfitowało w liczne dygresje i komentarze dotyczące sztuki, drogi twórczej, planów wydawniczych, nie zabrakło również rozważań filozoficznych. Autorka zaprezentowała zebranym tajniki swojego warsztatu poetyckiego, przestrzeń inspiracji, a także próbowała znaleźć sposób dotarcia do szerszego grona poprzez poezję współczesną. Czy jej się to udało? Sukces wieczoru poetyckiego daje odpowiedź.

Iwona Młodawska-Waterson - filolog i tłumacz języka angielskiego rodem z Krakowa. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz The University of Westminster w Londynie. Autorka wierszy, opowiadań, recenzji, przekładów poezji i tekstów piosenek. Laureatka 37 Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Publikacje na łamach “ Frazy”, “Galerii” i “Kwartalnika Powiatu Olkuskiego” i w materiałach pokonkursowych. Jej teksty doczekały się przekładu na język angielski.

Marcin Tomsia

 
powrót do listy

Kalendarium

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
wszystkie wydarzenia