next
pause
play
prev

Aktualności

09.02.2018

Ósma edycja ćwiczeń ratownictwa na lodzie

W Kluczach odbyły się pokazy ratownictwa na lodzie. To była już ósma edycja ćwiczeń ratowniczych, organizowanych przez Gminę Klucze, olkuski WOPR i Państwową Straż Pożarną w Olkuszu. Po pokazie organizatorzy wydarzenia jak co roku zapraszali chętnych do wspólnego morsowania. Śmiałków nie brakowało!
W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy i ratownicy WOPR, a wśród obserwatorów byli uczniowie, samorządowcy, policjanci i mieszkańcy gminy. W rolę tonącego, tak jak w ubiegłych latach, wcielił się Stanisław Góźdź z Klucz, ratownik WOPR. Pozoranta w skafandrze płetwonurka kilkakrotnie podczas ćwiczeń „ratowano” z przerębli, m.in. z użyciem profesjonalnego sprzętu ratowniczego. W czasie pokazów ratownicy instruowali także obserwatorów ćwiczeń, jak można samemu próbować wydostać się z wody w razie załamania się lodu.
Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód – przekonywał jeden z prowadzących ćwiczenia, Marcin Sikora, wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. – Musimy być czujni zwłaszcza, jeśli ten lód nie jest już przezroczysty, lecz taki mlecznobiały. W razie wypadku, załamania się lodu i wpadnięcia do wody następuje moment paniki, chwilowych trudności w oddychaniu, a niska temperatura powoduje ból porównywalny do ukłucia igłami – opowiadał prelegent. Jak mówił, najważniejsze wówczas, to zachować opanowanie, złapać oddech i wzywać pomocy. Należy też próbować samemu wydostać się z wody, podciągając na rękach. Kiedy się to uda, trzeba oddalić się od miejsca załamania się lodu, ale nie na stojąco, lecz czołgając się lub turlając, żeby zmniejszyć ciężar nacisku ciała na lód. Omawiane sposoby samoratowania były demonstrowane przed widzami.
Po ćwiczeniach organizatorzy zaprosili chętnych do wspólnego morsowania. Wszystkich morsom, którzy odważyli się zanurzyć w lodowatej wodzie, organizatorzy wręczono pamiątkowe „Dyplomy Twardziela”.  
powrót do listy

Kalendarium

Listopad 2018
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
wszystkie wydarzenia