Olkuskie Krajobrazy w Europejskich Dniach Dziedzictwa
Olkuskie Krajobrazy w Europejskich Dniach Dziedzictwa
Olkuskie Krajobrazy w Europejskich Dniach Dziedzictwa

Aktualności

13.09.2017

Olkuskie Krajobrazy w Europejskich Dniach Dziedzictwa

W 25. Edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” nasze miasto włączyło się w niedzielę 10 września wydarzeniem Olkuskie krajobrazy.
Organizator – Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zadbali o to, aby program był interesujący, a święto zabytków uczczone należycie. Zgodnie z ideą tegorocznych Dni Dziedzictwa mogliśmy poznawać krajobraz, jako zapis historii i tradycji pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki oraz sztuki i wrażliwości estetycznej.
Już o dziesiątej w Silver Parku zainteresowani mogli zwiedzić dawną kopalnię i skansen maszyn górniczych. Z tego też punktu wyruszył Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych, zmierzając do Rabsztyna, gdzie witał ich punkt organizatora – MOSiR-u.
W Rabsztynie, w Chacie Kocjana, przez cały dzień trwały Warsztaty Rękodzieła prowadzone przez studentki Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy olkuskim MOK. Przepiękne kwiaty robione z bibuły kwitły przed chatą, w chacie i na nadgarstkach wielu gości.
Na rabsztyński Zamek zmierzały duże grupy zwiedzających, korzystając z akcji Zamek za złotówkę. Można było zwiedzić zabytek z przewodnikiem, którego rolę pełnił Jacek Sypień, znany olkuski historyk i pracownik miejskiego Biura Promocji w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT.
Pod zamkiem działał również Mobilny Punkt Informacji Turystycznej – oferował bogate materiały reklamowe, mapy, a także rozrywkę. Wiele osób wzięło udział w quizie o Olkuszu, sprawdzając swoją wiedzę. „Koło Fortuny” kręciło się dla zwycięzców – były wyłącznie wygrane... Niejeden odszedł ściskając w ręce na szczęście olkuskiego trojaka, wybitego na przenośnej mennicy.
Mali artyści o wiele wcześniej, niż zaplanowano, rozpoczęli oferowane przez MOK plenerowe zajęcia plastyczne Namaluj swój zamek. Powstawały piękne prace, a w miarę, jak wystawa stawała się coraz bogatsza, pojawiały się kolejne dzieci chcące zostawić ślad swojego talentu. Zamek został uwieczniony wiele razy, w wielu interesujących interpretacjach.
Lekki wiatr, który próbował schłodzić upalny dzień, okazał się idealny do puszczania latawców. Oprócz doświadczonych uczestników zabawy byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu sterowali kolorowym kuzynem szybowca. Najlepiej szło cierpliwym... Cieszyli się wszyscy.
W Chacie Kocjana oprócz warsztatów rękodzieła zainteresowanie budziła ekspozycja upamiętniająca utalentowanego olkuszanina.
Projekcje filmów: Podolkuskie wizytówki, Antoni Kocjan – olkuszanin, który wygrał wojnę, Niemal zapomniana – Maria Płonowska, poszerzały historyczną wiedzę zwiedzających.
O szesnastej w Chacie Kocjana historyk Jacek Sypień w niezwykle ciekawy sposób przybliżył nam sylwetkę Zygmunta Nováka– prekursora polskiej architektury krajobrazu, twórcę krakowskiej szkoły krajobrazu, pomysłodawcę utworzenia Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz jednego z inicjatorów powstania Ojcowskiego Parku Narodowego, których to realizacji, niestety, nie doczekał.
Tuż przed prelekcją Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń i Jacek Sypień drobnymi upominkami podziękowali Paniom tworzącym przez cały dzień kolorowe kwiaty. Pracowały bez wytchnienia, bo co rusz zbierała się kolejka chętnych po kwiat na nadgarstek, jako artystyczną pamiątkę tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Olkuszu – Rabsztynie. 
powrót do listy

Kalendarium

Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
wszystkie wydarzenia