next
pause
play
prev

Aktualności

03.07.2014

Nura w bajkę!

Bajko-nur, czyli nura w bajkę” – taki tytuł nosi wydana właśnie w Olkuszu książeczka z bajkami. 25 czerwca promowała ją w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” autorka - Katarzyna Szojda. Książka jest bogato ilustrowana, i to przez aż czworo artystów!

„Bajko-nur” Katarzyny Szojdy jest niezwykłym zjawiskiem wśród aktualnej oferty wydawniczej. Chociaż bowiem książek dla dzieci ukazuje się obecnie dużo jak nigdy, drukowane współcześnie wierszowane bajki – to przeważnie wznowienia takich klasyków, jak Jan Brzechwa. Tymczasem Kasia pisze właśnie tradycyjne, wierszowane bajki. Wyjątkowo przy tym sprawnie posługuje się rytmem i rymem, dzięki czemu strofy „same się czytają” i zapadają w pamięć. Zaś opowiadane wierszem przypowiastki o zwierzętach są tak zabawne, że czytając je sami nie wiemy, kiedy... dają do myślenia.

Jak pisze sama autorka we wstępie książki: „Kiedy pisałam teksty bajek, nie wiedziałam jeszcze, że będą zilustrowane przez artystów: zawodowych plastyków oraz kochających sztukę amatorów – osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Pewnego razu na moją wystawę fotograficzną przybyła liczna grupa osób niepełnosprawnych. Sposób, w jaki odczytywali oni prezentowane prace, ich entuzjazm i ciekawość były niezwykłe i bardzo prawdziwe. Wspólnie spędzony wtedy czas zaowocował pomysłem stworzenia literacko-plastycznej płaszczyzny, integrującej osoby w różnorodny sposób odbierające świat. I tak to się zaczęło.

W cudowny sposób spotykałam na swojej drodze kolejnych »przyjaciół bajki«. Napływały ilustracje – fantazyjne i barwne, tak odmienne, bo tworzone w różnych miejscach i w różnym czasie. Tym, co łączyło ilustratorów, były teksty bajek i chęć spotkania w tej książce”.

Kasia zaproponowała wzięcie udziału w jej projekcie czworgu artystom – zawodowym plastykom oraz amatorom. Profesjonalistkami, które włączyły się w przedsięwzięcie, były Irena Kiełtyka (malarka na co dzień mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku) oraz Wioletta Sarota-Stach (prowadząca w Olkuszu pracownię rękodzieła artystycznego i zajęcia plastyczne dla dzieci). Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, prowadzone w Lgocie Wolbromskiej przez Sebastiana Sierkę, reprezentowali uzdolnieni plastycznie Dorota Molenda i Zbyszek Karoń.

Książka została wydana przez drukarnię „Grafpress” na zlecenie stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Publikację sfinansowano z dotacji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz ze środków prywatnych. I tak oto 25 czerwca A.D. 2014 „Bajko-nur” ujrzał światło dzienne.

W Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” na olkuskiej Pakusce nieobecna była, niestety, Irena Kiełtyka, która musiała odłożyć swój przyjazd do Polski. Nie mógł też przybyć Zbyszek Karoń. Prowadząca spotkanie Barbara Orkisz ze stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich” mogła jednak przedstawić licznie zebranemu audytorium zarówno Dorotę Molendę, jak i Wiolettę Sarotę-Stach, która czynnie włączyła się też w prezentację książki.

Katarzyna Szojda odczytała bowiem swe bajki wspólnie z kilkorgiem znajomych, z podziałem na role. Publiczność mogła więc – przy pysznych rogalikach i cieście drożdżowym (domowe wypieki!) – obejrzeć swoisty spektakl teatralny. Czytający odgrywali głosami przygody Puchacza i Gawrona czy Ślimaka Podróżnika… Niektórzy widzowie przyszli do klubu z dziećmi – tym najbardziej spodobała się bajka o Szczurku Kopigórku.

Podczas wieczoru promocyjnego Karolina Kocjan wykonała piękną piosenkę o miłości. Uczestnicy spotkania mogli również oglądać i podziwiać towarzyszącą promocji wystawę pięknych ilustracji, które znalazły się w książce.

Autorka książki dziękowała wszystkim „przyjaciołom bajki”, którzy przyczynili się do jej powstania, paniom ze Stowarzyszenia za zorganizowanie promocji oraz osobom biorącym w niej udział i wszystkim przybyłym na spotkanie.

Tekst: Jarosław Nowosad

Zdjęcia: Magdalena Bożek, Andrzej Karoń, Marek Szojda

powrót do listy