Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych 2017
Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych 2017

Aktualności

16.05.2017

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych 2017

W dniach 11-12 maja 2017 r. Powiat Olkuski obchodził Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. W ciągu dwóch dni odbyły się: turniej tenisa stołowego, na balonach poleciały w niebo marzenia, były występy artystyczne i inne atrakcje. Nie zawsze sprzyjająca aura pokrzyżowała niektóre plany organizatorów, nie zepsuło to jednak wspaniałej atmosfery święta.

W czwartek 11 maja w Hali MOSIR w Olkuszu odbył się Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej działające przy Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu. Jego otwarcie, którego dokonał Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Jan Orkisz, zainaugurowało „Obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – Powiat Olkuski 2017”.

W rozgrywkach brały udział osoby niepełnosprawne – podopieczni wszystkich placówek zajmujących się problematyką niepełnosprawności w Powiecie Olkuskim. Po zaciętej walce i niesamowitych emocjach I miejsce w klasyfikacji zajął Dariusz Jakubas (ŚDS Olkusz), II – Ryszard Jurkowski (ŚDS Olkusz), III – Jacek Litewka (ŚDS Olkusz), IV – Zbigniew Kulka (ŚDS Wolbrom), a dalej uplasowali się kolejno: Paweł Nocoń (ŚDS Wolbrom), Daniel Jachymiak (Zespół Szkół Specjalnych Olkusz), Karol Kura (ŚDS Wolbrom), Ewelina Konstanty (ŚDS Olkusz).

Na piątek 12 maja zaplanowano Marsz Godności ulicami Olkusza oraz Festyn Integracyjny na płycie Olkuskiego Rynku. Jednakże z powodu padającego od rana deszczu Obchody przeniesiono do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Jeden punkt programu udało się zrealizować w plenerze: happening „Nasze marzenia płyną do nieba”. Z dziedzińca MOK-u wzleciał rój kolorowych baloników, na których uczestnicy wypisali lub wyrysowali swoje pragnienia, marzenia, życzenia.

Dalsza część uroczystości odbyła się już w sali widowiskowej. Konferansjerkę fachowo poprowadził Piotr Kubiczek, który przywitał obecnych na sali także posłów naszej ziemi na Sejm RP, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Część artystyczną otworzył występ Kingi Kasprzyk – finalistki 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Niewidoma artystka, mimo bardzo młodego wieku, zaprezentowała dojrzały warsztat wokalny. Po niej wystąpili artyści w różnym wieku, reprezentujący Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olkuszu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kluczach, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Olkuszu, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Wolbromiu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolbromiu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolbarku.

W trakcie występów artystycznych organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje: pokaz sprzętu gaśniczego prezentowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, pokaz tresury psa policyjnego Luny oraz elementów pracy policjanta prezentowany przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu, malowanie twarzy przez pracowników OREW Wolbrom, wystawę prac plastycznych, które wykonali podopieczni ośrodków biorących udział w wydarzeniu.

Zrealizowane inicjatywy pokazały, że osoby niepełnosprawne to ludzie utalentowani, potrafiący bawić się, integrować i wzajemnie wspierać. Przełamano stereotypy, zintegrowano wszystkich uczestników niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami pełnosprawnymi.

Obchody zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat honorowy przyjęli Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Węgrzyn oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Patronat medialny sprawowała TVP 3 Kraków, współpracę medialną – Przegląd Olkuski. Partnerzy: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet (SOS), Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Wolbrom, Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach. Wydarzenie zorganizowane we współpracy: Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Olkuszu, Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu, Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział Małopolski Terenowe Koło Olkusz, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. W organizacji uroczystości pomagali wolontariusze z Zespołu Szkól nr 4 w Olkuszu oraz ze Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich”.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, ich rodzinom, opiekunom, służbom medycznym, wolontariuszom, gościom zaproszonym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.

powrót do listy

Kalendarium

Maj 2018
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
wszystkie wydarzenia