next
pause
play
prev

Aktualności

22.03.2019

Małopolscy Terytorialsi złożą przysięgę

W niedzielę 24 marca w podkrakowskiej Rząsce słowa roty przysięgi wojskowej wypowie około 90 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to pierwsza w tym roku przysięga wojskowa w Brygadzie.
W niedzielę 24 marca o godzinie 11.00 na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce około 90 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową. Przysięga w Rząscei związany z nią dzień otwartych koszar będądla Brygady kolejną okazją do zacieśnienia więzi z lokalną społecznością.
Kto wstępuje do Obrony Terytorialnej?
Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się wstąpić do małopolskiejBrygady? Wykładowca akademicki, dziennikarka radiowa, kierownik muzeum, górnik, kierowca, monter, informatyk, ratownik medyczny, mechanik, magazynier, dyrektor Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. To osoby, które wywodzą się z różnych środowisk i reprezentują różne zawody, mają swoje pasje, zainteresowania, zawsze cenne kompetencje. Łączy ich gotowość do tego, aby oddać części swojego czasu, energii i umiejętności ojczyźnie i lokalnym społecznościom.
Jak wygląda szkolenie?
Od 9 marca trwa intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe ochotników całego województwa, dla których popularna „szesnastka” to pierwsze zetknięcie ze służbą wojskową. W jej trakcie nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Żołnierze szkoleni są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm). Przed przysięgą na Terytorialsów czeka spore wyzwanie - tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.
„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Szkolenia odbywają się przede wszystkim w dni wolne od pracy (sobota-niedziela), co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne lub naukę, ze służbą wojskową. Sprawia to, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym i wielu ochotników może spróbować swoich sił w nowej formacji wojskowej.
Formowanie i rozwój Brygady
W mijającym roku Brygada przeszkoliła około 500 żołnierzy Obrony Terytorialnej. Zainteresowanie służbą w regionie jest bardzo duże.Do tej pory złożono około 1300 wniosków, z jednostką zapoznało się około 1100 ochotników.
Od stycznia 2018 roku w podkrakowskiej Rząsce formowana jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Dowódcą 11 Brygady jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo Brygady i pierwszy batalion lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska).
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk specjalnych, lądowych, powietrznych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.
 

mjr Bartosz KUBAL
Oficer prasowy
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT:@terytorialsi
„Zawsze gotowi, zawsze blisko”

Zdjęcia: K. Przepióra, B. Jakubik.

powrót do listy

Kalendarium

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nd
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
wszystkie wydarzenia