next
pause
play
prev

Aktualności

07.01.2020

Koncert Noworoczny 2020

W niedzielę 5 stycznia w zabytkowych murach olkuskiej Bazyliki odbyło się wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne – koncert polskich i zagranicznych kolęd i pastorałek w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod kierownictwem dyrygent Anny Czerwińskiej. Talent i wysoki poziom warsztatu zaprezentował Daniel Strządała, który oczarował swoimi interpretacjami znanych melodii kolędowych, grając na organach Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Chórowi akompaniował Roman Hyla, będziński kompozytor i dyrygent, a także dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Koncert charyzmatycznie poprowadził Michał Fiuk.

Śląscy artyści zaprezentowali bogaty i zróżnicowany program, w którym znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i utwory o tematyce świątecznej, m. in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Pod okapem śniegu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mizerna cicha”, „Pospieszcie pastuszki”, ale również kolędy zagraniczne, takie jak ukraiński „Szczedryk”, angielska „Ding dong merrily on high”, „Kołysanka Bożonarodzeniowa”, czy „Radujtiesia wsi ludije”.

Był to bardzo udany muzyczny wieczór, który stał się okazją do przekazania przez starostę olkuskiego Bogumiła Sobczyka życzeń noworocznych mieszkańcom powiatu, a został zwieńczony wspólnym śpiewem wszystkich zgromadzonych w kościele, artystów i uczestników koncertu, kolędy „Bóg się rodzi”. Dziękujemy za tak liczne przybycie, wiele ciepłych słów i radosne rozpoczęcie Nowego Roku.

Zdjęcia: Roman Głowacki i Magdalena Sołtysik
powrót do listy